Zatvorené obchody v nedeľu nadobro? Matovič chce z dočasného opatrenia spraviť trvalé. A môže uspieť

Radovan Ďurana sa pre Týždeň vyjadril k otváracím hodinám počas nedele. 29. 04. 2020.

Zatvorené obchody v nedeľu nadobro? Matovič chce z dočasného opatrenia spraviť trvalé. A môže uspieť

Podľa Radovana Ďuranu z think-tanku INESS sa odhady ekonomických dopadov podobného nariadenia robia len veľmi ťažko, keďže nemajú k dispozícii počty, koľko ľudí v maloobchode pracuje aj cez víkendy. 

„Negatívny dopad pocítia najmä tí zamestnanci, ktorých pozície sú orientované na pracovné zmeny počas víkendov. Tento druh práce je preferovaný napríklad u študentov, ktorí majú cez týždeň školu a privyrobiť si môžu len cez víkendy,“ tvrdí Ďurana

Podľa Eurostatu každý štvrtý mladý človek do 34 rokov robil práve počas víkendu. Ďalšou skupinou, ktorá by týmto nariadením utrpela po finančnej stránke, sú slobodné matky, ktoré si cez víkend ľahšie zoženú stráženie detí.  

Nezanedbateľným benefitom pre zmeniené skupiny je aj fakt, že nedeľná práca je dnes výrazne viac ohodnotená, na čo doplatia ľudia, ktorí si týmto spôsobom chceli zvýšiť životnú úroveň. Mnohí ľudia profitujú z práce na dlhý/krátky týždeň, ktorý im prináša viac dní voľna počas týždňa. Obmedzenie otváracích hodín počas víkendov podľa Ďuranu tento systém narušuje.

Spotrebiteľ je ďalším dielikom skladačky obchodných vzťahov, ktorého by tento zákaz ukrátil. Nemálo zákazníkov preferuje nákupy práve počas víkendov. Niektoré profesie, ako napríklad lekári, tak činia kvôli tomu, že počas pracovného týždňa pracujú na zmeny. Priamym dôsledkom takéhoto zákazu môže byť podľa Radovana Ďuranu i to, že ľudia budú mať tendenciu nakupovať do zásoby, čo spôsobí väčšie plytvanie a zvyšovanie výdavkov. 

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards