Zámer vlády v oblasti verejných výdavkov a daní je príliš optimistický

Aktuality.sk uverejnili článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k programovému vyhláseniu vlády pre verejné výdavky a dane. 20. 04. 2020.

Zámer vlády v oblasti verejných výdavkov a daní je príliš optimistický

Podľa analytika inštitútu INESS Radovana Ďuranu v oblasti verejných výdavkov a daní sú zámery nového kabinetu veľmi optimistické vzhľadom na súčasnú ťažkú situáciu nielen u nás, ale aj vo svete.

„My nevieme, čo bude o rok. Rozumnejšie by bolo sa zamerať na najbližších 12 mesiacov a pracovať na krízových opatreniach. Preto mi príde zbytočné teraz diskutovať o tom, či rodiny majú dostávať povinné zľavy alebo tehotná žena má mať 200-eurovú dávku a podobne,“ priblížil Ďurana.

Zároveň upozornil, že v nasledujúcich mesiacoch budeme bojovať s rastúcou nezamestnanosťou.

Menšia sekera?

Ďurana pozitívne zhodnotil snahu nezadlžovať ďalej štát, zároveň ale poukázal na to, že viacero návrhov si s týmto zámerom protirečí. „Plány na zvyšovanie verejných výdavkov, ktoré sú uvedené v programovom vyhlásení, by nedokázal štát pokryť ani v dobrých časoch a nie to ešte teraz,“ doplnil.

Mal na mysli predovšetkým plánované každoročné zvyšovanie výdavkov v zdravotníctve o 0,3 percenta hrubého domáceho produktu, zvyšovanie dôchodkov, ako aj ďalších sociálnych dávok.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards