Vysvedčenie pre vládu! Odborníci hodnotia rok jej pôsobenia: Matovič a Krajčí dostali na frak

Nový čas uverejnil článok s vyjadreniami analytikov INESS k stavu Slovenska. 27. 2. 2021.

Vysvedčenie pre vládu! Odborníci hodnotia rok jej pôsobenia: Matovič a Krajčí dostali na frak

Hodnotí: Martin Vlachynský, analytik INESS

- Jasným plusovým bodom je výrazné zosilnenie protibyrokratických aktivít, t. j. vytváranie takzvaných „kilečiek“. Pokrok nastal aj v energetike, kde dlhé roky v reguláciách vládol tvrdý populizmus. Pozitívom je aj to, že minister je osamoteným hlasom, ktorý ostatným vo vláde pripomína, že všetky opatrenia by sa mali merať nákladmi a mali by sme hodnotiť ich účinnosť. V rozpakoch som z poskytovania covidovej pomoci.

Hodnotí: Robert Chovanculiak, analytik INESS

Počas celého roka sa riešilo prerušenie vzdelávania, jeho nahradenie online vzdelávaním, testovanie detí a rodičov. Za hlavný nedostatok považujem, že nie je naplánovaná žiadna radikálnejšia zmena v školstve. Napríklad zavedením nového typu autonómnych škôl. Mali by sa odstrániť všetky privilégiá, ktoré majú župy pri zakladaní stredných škôl, otváraní prvých tried a vytváraní nových odborov.

Hodnotí: Radovan Ďurana, analytik INESS

- Je tu väčšia snaha o transparentnosť. Jedinú vec, ktorú urobili a nemuseli urobiť, je zvyšovanie tabakových daní, čiže tieto firmy boli použité na hasenie deficitu. Ako ďalšie negatívum vnímam návrh efaktúry. Je to krok zlým smerom, na výber daní dávame viac ako 300 mil. ročne, čo je dostatočná suma na to, aby FS hľadala podvnodníkov, a nevolil sa prístup, ktorý vidí v každom podnikateľovi potenciálneho vinníka.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards