Uznávaný ekonóm poriadne naložil premiérovi za zákaz vychádzania: TOTO Matovič sotva rozdýcha!

Pluska uverejnila článok o vyjadreniach Juraja Karpiša k blackoutu. 07. 04. 2020.

Uznávaný ekonóm poriadne naložil premiérovi za zákaz vychádzania: TOTO Matovič sotva rozdýcha!

Zavrieme na pár týždňov ľudí do domáceho väzenia. Potom ich otvoríme a vírus bude preč? Tak to nefunguje. Týmito slovami začína komentár k vládou schváleným veľkonočným opatreniam ekonóm analytického centra INESS Juraj Karpiš. „Rituálna ekonomická samovražda bez želaného efektu. Stačí jeden nakazený prebehlík od susedov, a sme opäť na začiatku. Zavrieme to tu ešte raz? To už aj potravín bude toľko, koľko sa predchádzajúcej vláde podarilo zabezpečiť ochranných zdravotníckych pomôcok či testov," napísal Karpiš v obsiahlom statuse na sociálnej sieti Facebook.

Vláda schválila 6-dňový zákaz vychádzania na Slovensku: Kto má výnimku a aké sú pokuty?

Slovensko podľa neho nie je ako čínsky Wuhan. Slovensko nie je ani Bratislava. Optimálne riešenie pre hlavné mesto je iné ako pre menšie obce. Zavretie celej krajiny je u nás, kde polovica obyvateľstva žije na vidieku, pohodlným vzdaním sa zodpovednosti. „Namiesto zabitia ekonomiky zatvorením celej krajiny sa tu dá primitívnymi prostriedkami operatívne podľa potreby uzatvárať jednotlivé dediny, prípadne regióny, kde sa vírus premnoží," radí Karpiš.

S novým koronavírusom sa podľa neho budeme musieť naučiť žiť, pretože objavenie vakcíny v krátkom čase nie je pravdepodobné. Ekonóm zároveň kritizuje, že premiér Igor Matovič sa zameriava na dobré čísla, no uniká mu podstata. „Cieľom snaženia by nemala byť nula nových pozitívne testovaných, ale ich čo najmenšie množstvo pri fungujúcom ekonomickom živote. Tak, aby to náš zdravotnícky systém zvládal,"vyjadril sa ekonóm.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards