15 odborníkov vybralo graf roka 2015 (Denník N)

Radovan Ďurana  vybralgraf vývoja dlhodobej nezamestnanosti, ako graf roku 2015, v článku od Denníka N, ktorý ho zverejnil dňa 29.12.2015.

15 odborníkov vybralo graf roka 2015 (Denník N)

Dlhodobá nezamestnanosť je stále problém, nedarí sa ju znižovať

Ekonomika prudko rastie, ale pracovné miesta pribúdajú pomaly. I napriek zrýchleniu tvorby pracovných miest v poslednom roku, výdatne poháňanej dočasnými eurofondmi, máme o 102-tisíc nezamestnaných viac ako v predkrízovom roku 2008 (počet obyvateľov vo veku 20 až 64 vzrástol len o 1931 ľudí).

Za pozornosť stojí najmä skutočnosť, že sa nedarí znižovať dlhodobú nezamestnanosť. Počet tých, ktorí sú nezamestnaní viac ako 4 roky, oproti roku 2011 dokonca vzrástol o takmer 20-tisíc.

Trh práce a vládne opatrenia si, prirodzene, vyberajú tých šikovnejších. Nízko visiace ovocie nie je problém s dotáciami pozbierať, tvrdším orieškom sú práve dlhodobo nezamestnaní.

Zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky nebolo technicky zvládnuté, využíva ho minimum zamestnávateľov. Pred ďalšou vládou bude opäť stáť úloha, ako znížiť odvodové zaťaženie práce. Bez jej zlacnenia (vrátane obmedzenia vplyvov minimálnej mzdy) a bez obmedzenia regulácií aj Zákonníka práce bude počet dlhodobo nezamestnaných klesať veľmi pomaly.

Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS

Marianna Onuferová,
Denník N, 29.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards