EPH si kúpou Slovenských elektrární upevní postavenie (Finweb)

Ekonomický portál Hospodárskych novín uverejnil 18.12.2015 článok o snahe štátu navýšiť svoj podiel v Slovenských elektrárňach s vyjadrením Martina Vlachynského.

EPH si kúpou Slovenských elektrární upevní postavenie (Finweb)

 Už čoskoro zmení jeden zo strategických podnikov krajiny, Slovenské elektrárne, svojho tretinového akcionára. Stane sa ním Energetický a průmyslový holding pod vedením českého miliardára Daniela Křetínského. Na predaji 33-percentného podielu sa dohodol so súčasným väčšinovým vlastníkom, talianskym koncernom Enel. Česi si tak posilnia vplyv v energetickom biznise v celej strednej Európe.

Finančníci z EPH sú pritom už v súčasnosti akcionármi viacerých strategických podnikov vrátane slovenského prepravcu plynu Eustream či distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika. "EPH je už dnes významný stredoeurópsky hráč v energetike a toto postavenie si vstupom do Slovenských elektrární iba posilní," povedal analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida a dodal, že práve na Slovensku je postavenie holdingu najsilnejšie.

Odchod Talianov
Dôvodov, prečo Taliani predávajú svoj podiel v elektrárňach, je hneď niekoľko. Predovšetkým je však za tým stratégia Enelu znížiť svoj dlh približne o päť miliárd. Podľa senior analytika ProRate Michala Baňasa sa dal odchod Enelu zo slovenského trhu očakávať. Dôvodom, pre ktorý však odchádza, je aj silnejúci tlak zo strany slovenskej vlády. "Trhy chápu rozhodnutie Enelu predať Slovenské elektrárne spoločnosti EPH ako vhodný, no vynútený ústupok pod rastúcim politickým tlakom zo strany slovenskej vlády," predpokladá Baňas.

Na predaj akcií Enelu však reagujú akcionári už vopred negatívne, hovorí Peter Rebo z Capital Markets. Akcie spoločnosti klesali.

Dôvodom sú podľa neho slová šéfa Enelu Francesca Staraceho o tom, že predajom elektrární sa zníži zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) počas nasledujúceho roka o 350 miliónov eur. "Vo všeobecnosti sú odpredaje a oddelenia spoločností - napríklad v prípade prvotnej emisie akcií spoločnosti Ferrari - sprevádzané prudším poklesom ceny akcií pôvodnej spoločnosti," vysvetľuje Rebo a dodáva, že o úspešnosti odchodu, a teda aj prípadnom raste akcií, rozhodnú trhy až neskôr.

Štátny vplyv môže uškodiť
Druhú časť akcií, zvyšných 33 percent, má Enel predať až po dostavbe tretieho a štvrtého reaktora Atómovej elektrárne v Mochovciach. Aspoň také sú požiadavky predsedu vlády Roberta Fica, ktorý má rovnako zálusk na zvýšenie štátneho podielu. Presne o 17 percent. Štát by sa tak stal väčšinovým vlastníkom. Práve na to, aby si poistil cestu k zisku týchto akcií, by Fico chcel podpísať s Talianmi memorandum, ktoré štátu umožní počas šiestich mesiacov rozhodnúť sa, či akcie chce kúpiť, alebo ich prenechá ďalším záujemcom.

To, ako sa vysporiada trojuholník Enel - EPH - štát, zatiaľ známe nie je. Štát má pritom viaceré možnosti, ako podiel získať, hovorí šéfredaktorka portálu energia.sk Lenka Ferenčáková. "Na pozadí aktuálnych rokovaní si štát môže presadiť posilnenie svojej pozície rôznymi spôsobmi, napríklad zavedením častejšej zásady jednomyseľnosti pri nákupoch a investíciách či zvýšením počtu nominantov štátu v predstavenstve," povedala. Na zvyšovanie štátneho vplyvu však upozorňuje analytik INESS Martin Vlachynský a poukazuje na predošlé kauzy, ktoré sa spájajú so štátnym vplyvom v strategických podnikoch Slovenska. "Nezabúdajme, že jedným z dôvodov privatizácie energetiky bola aj neschopnosť štátu efektívne a transparentne riadiť strategické podniky - stačí si spomenúť na Duckého zmenky, ktoré strašia dodnes," povedal Vlachynský.

Čo všetko už vlastní EPH v energetickom biznise
EPH vlastní v strednej Európe podiely vo viacerých strategických podnikoch v oblasti energetiky. Na Slovensku má pod sebou napríklad 49-percentný podiel slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream. Takisto má podiel aj v distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika. Až do minulého roka boli českí finančníci 49-percentným majiteľom SPP, v júli 2014 sa však plynárenský gigant opäť dostal pod úplnú kontrolu štátu.

Holding je zároveň druhým najväčším výrobcom elektriny v Česku. Vlastní uhoľné bane, zásobníky plynu a ropy, distribučné firmy, ale aj veterné a slnečné elektrárne. Skupine sa pritom darí. Firma dosiahla za prvých šesť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk 832 miliónov eur. Medziročne je to 20-percentný nárast. Česi si tak podľa výsledkov za prvé dva
kvartály tohto roka medziročne prilepšili až o 149 miliónov eur.

Lucia Vanková
Finweb, 18.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards