Prečo elektrina na burze rekordne zlacnela, ale na faktúre to nevidíme (Denník N)

 Denník N uverejnil 14.1.2016 článok založený na publikácií od INESS - Elektrická daň

Prečo elektrina na burze rekordne zlacnela, ale na faktúre to nevidíme (Denník N)

 Analytici inštitútu INESS pomocou 7 grafov vysvetľujú, prečo sa slovenskí spotrebitelia netešia z lacnej elektriny a kto miesto nich na tom zarába.

1. Cena elektriny na burze dlhodobo klesá
2. Slovenské domácnosti z toho takmer nič nemajú
3. Vo faktúre za elektrinu platíme najmä za to, že ju k nám niekto dovedie
4. No ani distribučné poplatky nevysvetľujú, prečo koncová cena elektriny neklesá rýchlejšie
5. Nie je to ani poplatkami za bezpečnosť rozvodov
6. Prudko stúpajú náklady na elektrinu vyrobenú ekologicky
7. Čo teda brzdí zlacňovanie: biznis so slnečnou elektrinou, bane a paroplyny

Aká je elektrická daň a čo s ňou
Poplatok na baníkov podporuje výrobu elektriny z hnedého uhlia v Novákoch. Tamojšia elektráreň je druhým najväčším znečisťovateľom na Slovensku. Efekt podpory zelených energií sa tak neguje.

Okrem týchto poplatkov INESS ráta do „neviditeľnej elektrickej dane“ aj príspevok do Národného jadrového fondu, ten by mal platiť štát, keďže rozhodovanie o vyradení atómky je politickým rozhodnutím, a nie z faktúr za elektrinu.

Ďalej sem patrí špeciálna spotrebná daň z elektriny, ktorá síce nie je vysoká ale pre firmy znamená veľa byrokracie. INESS do elektrickej dane ráta aj dividendy štátnej firmy Slovenská elektrizačná a prenosová sústava. To sú výnosy, ktoré namiesto napĺňania štátneho rozpočtu môžu byť použité na zníženie cien elektriny.
Inštitút INESS odporúča:

Aby štát prestal využívať elektroenergetiku ako rýchly a lacný zdroj peňazí na financovanie vládnych zámerov.
Aby sa vyvaroval priameho či nepriameho dotovania nových zdrojov energie.
Aby sa ukončila cenová regulácia pre dodávky elektriny domácnostiam a malým a stredným podnikom, ktorú vykonáva Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Aby sa vytvorila dlhodobá stratégia energetiky.
Aby keď sa už štát rozhodne dotovať baníkov či podporovať zelené elektrárne, potom nech to financuje transparentne z rozpočtu, aby sa dali sledovať náklady takýchto politických rozhodnutí.

Daniela Krajanová
Denník N, 14.1.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards