Stimuly vyvolávajú otázniky aj pred voľbami. Vláda za nimi bodku ešte nedala (aktualne.sk)

Martin Vlachynský sa 26.1.2016 vyjadril pre aktualne.sk na tému štátnych investičných stimulov.

Stimuly vyvolávajú otázniky aj pred voľbami. Vláda za nimi bodku ešte nedala (aktualne.sk)

Stimuly, odpustenie daní, investičná pomoc. Ani 6 týždňov do volieb si Ficova vláda neodpustila odklepnutie ďalších. Ekonómovia dlhodobo upozorňujú na spornú efektivitu takto "investovaných" miliónov. Za udelením stimulov od štátu býva vúčšinou prísľub vytvorenia pracovných miest. Za udelením stimulov od štátu býva väčšinou prísľub vytvorenia pracovných miest, podpory domáceho priemyslu, či osvieženie podnikania v regiónoch. Otázok, či ide o dobre minuté verejné financie, je však veľa.

Tento týždeň vláda Roberta Fica podpísala stimul 2,25 milióna eur firme BcLoad. Podnikaniu jej šéfa Júliusa Mokoša sa však dajú vyčítať dlhy voči štátnym firmám z obdobia, keď jeho bývalá spoločnosť Way Industry zostala v reštrukturalizácii. Viaceré firmy, v ktorých pôsobil skončili v likvidácii.

Namiesto práce prepúšťanie? Iným príkladom môže byť firma Kovaco z Ostrej Lúky. V roku 2014 získali od vlády investičnú pomoc, no plán zamestnať 300 ľudí nesplnili. Naopak na jeseň 2015 začali prepúšťať. Otvárať novú výrobnú halu bol v tejto obci pri Zvolene aj Robert Fico. Zdroj - pluska.sk Ak by kontrola z ministerstva zistila, že podnik, ktorý čerpá štátne stimuly si záväzky neplní, pristúpi podľa nej k zrušeniu rozhodnutia o schválení investičnej pomoci. Žiaková tvrdí, že k takýmto siutáciám dochádza.

"Áno, samozrejme, došlo aj k takýmto prípadom. Aktuálne napríklad v prípade spoločnosti RCC Prakovce," napísala.

Zapeklití oceliari S americkým gigantom oceliarstva podpísala v roku 2013 vláda memorandum. Firma sa vtedy zaviazala, že päť rokov zostane na Slovensku, zachová zamestnanosť a nebude hromadne prepúšťať.

Vtedy si pracovníci najväčšieho zamestnávateľa na východe mohli vydýchnuť. Nie však nadlho. Teraz sa 1500 ľudí opäť bojí o svoje miesta.

Množstvo ústupkov Slovenska Američanom sa odhadovalo až do výšky 75 miliónov v horizonte 15 rokov.

"US Steel podľa našich informácií neprepúšťa zamestnancov, ale na báze dobrovoľnosti za odplatu im ponúka ukončenie pracovného pomeru. Môže sa stať o že o takúto formu neprejaví nikto záujem," spresňuje hovorkyňa rezortu hospodárstva Miriam Žiaková. Porušenie dohody nevidí.

Inštitút pre finančnú politiku (IFP), ktorý je zriadený ministerstvom financií, vo svojej minuloročnej štúdii prišiel na to, že stimuly nesmerujú do najchudobnejších regiónov. Pomoc pritom ide najmä veľkým firmám.

Za jedno miesto 30-tisíc eur "Investičné stimuly sú nástroje porušujúce trhové princípy. Tento fakt si uvedomuje väčšina ekonómov aj politikov, no zároveň sú obhajované ako nevyhnutné a zároveň relatívne lacné opatrenia na postrčenie ekonomiky vpred," Martin Vlachynský z INESS.

Podľa liberálnych ekonómov sú "drahým nástrojom s nejasným cieľom a výsledkami." Zrátali, že od roku 2002 - 2012 udelilo 128 investičných stimulov v celkovej hodnote takmer 1,4 miliardy eur, na projekty, ktoré mali vytvoriť viac ako 45 000 pracovných miest.

 Vláda prostredníctvom ministerstva hospodárstva schválila počas volebného obdobia rokov 2012-2016 investičnú pomoc v celkovej výške 338 412 519 eur. Hovorkyňa rezortu pod vedením ministra Vazila Hudáva nevylúčila, že do marcových volieb kabinet ešte nejaké milióny firmám odklepne.

"Podané investičné zámery sa priebežne hodnotia. To znamená, že ak bude pri niektorých z nich do konca volebného obdobia ukončený posudzovací proces na MH SR, budú zaradené na rokovanie vlády ešte v tomto volebnom období," napísala Aktuálne.sk Priemerný náklad na jedno prisľúbené pracovné miesto bol viac ako 30 000 eur. "Uplynutie stimulu znamená pre firmu šok, z ktorého sa nemusí spamätať. A ak to aj dokáže, je veľmi lákavé zatlačiť na vládu a požiadať o ďalší," myslia si ekonómovia INESS.

Veronika Coscullueala
aktualne.sk, 25.1.2016

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards