Fico dostal poriadne studenú sprchu: Takto splnil svoje sľuby! (Pluska)

Fico dostal poriadne studenú sprchu: Takto splnil svoje sľuby! (Pluska)

S chválením to prehnal! Premiér Robert Fico hodnotí svoje štvorročné vládnutie a slovíčko skromnosť mu zrejme veľa nehovorí. Kým chybu nepovedal ani jednu, čo sa týka pozitívnych opatrení, tie súkal ako z rukáva. Na jeho výroky sa pozreli odborníci a tu je ich verdikt.

Fico: Rapídne sme zvýšili minimálnu mzdu.
Radovan Ďurana, ekonóm z inštitútu Iness:

✔Toto jediné sa vláde podarilo. Vláda tým oddialila latku zamestnanosti pre nízkopríjmových a dlhodobo nezamestnaných.

Fico: Dokázali sme urobiť poriadok vo verejných financiách.
Radovan Ďurana, ekonóm z inštitútu Iness:
✗Ani minulý rok, ani tento sa vláde nepodarí dodržať plánovaný deficit. V aktuálnom rozpočte chýbajú opatrenia, ktorými chce vláda ďalej znižovať deficit. Ten sa podarilo skresať pod 3 % vďaka zvyšovaniu daní a odvodov a radikálnemu zmenšeniu II. piliera. Ficova vláda dokázala zvýšiť dane, odvody a zvýšila úspešnosť výberu najmä DPH. Vďaka tomu je deficit nižší, ale stále obrovský. Systém verejných financií sa nezhoršil, ale nemožno ho nazvať poriadkom.

Fico: Vytvorili sme podmienky pre pokles nezamestnanosti a rast zamestnanosti.
Radovan Ďurana, ekonóm z inštitútu Iness:
✗Zavedenie odvodov na dohody, zvýšenie odvodov živnostníkov, zvýšenie sadzby dane z príjmov, sprísnenie Zákonníka práce, zvýšenie minimálnej mzdy sú všetko opatrenia, ktoré rozhodne tvorbe pracovných miest nepomohli. Vláda sa tieto negatívne efekty snaží obmedziť znižovaním zdravotných odvodov nízkopríjmových zamestnancov, poskytovaním odvodových úľav alebo stimulmi investorom. Rast zamestnanosti je v konečnom dôsledku dielom súkromného sektora. To, čo sa vláde nepodarilo, je systematické zlepšenie podnikateľského prostredia.

Fico: Zdvihli sme platy zdravotných sestrám a zdravotníckym pracovníkom.
Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia:

✗Áno, navýšenie tam bolo. Treba však povedať, že naše požiadavky splnené neboli. Napríklad otázky korupcie v nemocniciach, transparentných výberových konaní, porovnávania cien zdravotníckeho materiálu, aby tu neboli také kauzy ako CT. Ale aj verejné čakacie lehoty na zákroky a podobne. V prípade zdravotníctva sa nič zásadné nezmenilo, za 4 roky neboli žiadne opatrenia, skôr prepady.

Fico: Zlepšili sme fungovanie školstva pri prepojení praxe s teóriou.
Ľudovít Sebelédi, predseda Nových školských odborov:✗To bolo prepojené v Železiarni Podbrezová už pred 30 rokmi, takže to len pokračovalo. Čo sa týka ostatných regiónov, tam je to horšie. A urobiť z 1 - 2 podnikov argument, že to funguje, tak to nie je bohviečo.

Fico: Vieme vyvodzovať zodpovednosť pri vzniknutých problémoch.
Gabriel Šípoš, odborník z Transparency International Slovensko:

✗Ako kedy. Napriek jednému z historicky najväčších škandálov pri výbere mýtneho systému či falšovaní ponúk na diaľnice za prvej vlády Roberta Fica sa Ľubomír Vážny stal opäť ministrom - a je vysoko aj na budúcoročnej kandidátke. To je výsmech, nie vyvodzovanie zodpovednosti. V zdravotníctve bolo odvolávaní naozaj dosť, ale mnohí z odvolaných sa len presunuli na iné dôležité funkcie. A vyvodzovanie zodpovednosti je niekedy len druhá minca neschopnosti. Ako je možné, že sa na tie posty v prvom rade nedostali schopnejší a morálne zdatnejší ľudia?

Fico: Zaviedli sme vážne systémové opatrenia proti korupcii.
Gabriel Šípoš, odborník z Transparency International Slovensko:
✗Zaviedli ich niekoľko, ale zatiaľ sú väčšinou na papieri. Prijali nový zákon na kontrolu financovania politických strán, ale ten skutočné odhalenie nepriniesol. Schránkové firmy sme zakázali tak účinne, že taký Váhostav naďalej dostáva zákazky bez toho, aby priznal čo len jediného vlastníka. Jediným dobre fungujúcim nástrojom je tak elektronické trhovisko, ktoré sa však týka len 5 % štátnych zákaziek. Navyše 85 % obcí ho doteraz nepoužilo a obstaráva po starom. A v neposlednom rade, ak by sme prijali naozaj vážne protikorupčné opatrenia, znamenalo by to, že už aj nejakí vysokí funkcionári by sedeli za korupciu v base. Lenže u nás je korupcia beztrestná na najvyšších miestach.

Plus JEDEN DEŇ
Pluska, 14.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards