Slováci dostanú za plyn desiatky eur (Hospodárske noviny)

Dňa 11.12.2015 kritizoval Martin Vlachynský vratky za plyn pre Hospodárske noviny

Slováci dostanú za plyn desiatky eur (Hospodárske noviny)

Plynom síce nekúria, no na ohreve vody a na varení minú ročne takmer 550 eur. Takýto je priemerný koncoročný účet za plyn pre štvorčlennú slovenskú rodinu, ktorá býva v "trojizbáku". Práve tí v prvých mesiacoch budúceho roka však dostanú poukážku na 37 eur. Na bonus v podobe plynovej vratky, ktorá sa stane realitou už o pár mesiacov, má mať nárok 1,4 milióna Slovákov. To, koľko presne dostanú, zverejnilo koncom tohto týždňa ministerstvo hospodárstva, ktoré plynové vratky zastrešuje. Na opatrenie z prvého vládneho sociálneho balíčka vyčlenil Ficov kabinet 47 miliónov eur a bude financované zo štátneho rozpočtu, pripomenula hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková.

Veľkí odberatelia nedostanú nič
Ako v minulosti avizoval Robert Fico, vláda si môže dovoliť "rozdať" Slovákom milióny na vratkách kvôli zvýšeniu výnosov z SPP. Pre domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie, "vypíše" rezort hospodárstva šek na desať eur. Ten si môžu potom zameniť na pošte. Pre tých, ktorí používajú plyn aj na ohrev vody a na kúrenie, vráti rezort hospodárstva šesť percent z ich predchádzajúcich platieb za plyn. Veľkí odberatelia, ktorí spadajú pod tarifu D4, však majú smolu. Vratka ich na začiatku nového roka nečaká.

Opatrenie z prvého sociálneho balíčka vlády však čelí kritike. "Vratky budú platené zo štátneho rozpočtu a sú verejným výdavkom ako čokoľvek iné. Z ekonomického hľadiska mohla vláda zvýšený príjem z dividend energetických podnikov využiť systémovejšie, napríklad na zníženie deficitu," reaguje na vládne opatrenie analytik INESS Martin Vlachynský. Navyše, opatrenie podľa neho nerieši situáciu nízkopríjmových rodín, ktoré kúria prevažne tuhými palivami. Plynové vratky vzbudzujú aj právne otázky, upozorňuje partner advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas. Podľa neho môže podobné opatrenie narušiť hospodársku súťaž na trhu. Tým, že nepriamo zvýhodňuje plyn ako komoditu, zvýhodňuje aj jeho dodávateľov.

Plyn tlačí nadol aj regulátor
Cenu plynu prednedávnom stlačil nadol dole aj regulátor. Slovenské domácnosti tak od nového roka nedostanú iba jednorazovú vratku, ale aj menší účet za plyn. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nedávno upravil cenový strop pre dodávateľov energií. Ceny sa tak plošne od nového roka posunuli smerom nadol o 3,6 percenta. O žiadne veľké zlacňovanie tak nejde. Domácnosti ušetria ročne iba zopár eur. Podľa konateľa poradenskej spoločnosti Prvá energetická, Andreja Lednára však mohol regulátor stlačiť ceny ešte viac - tak, aby odrážali vývoj na trhoch. "Vzhľadom na výrazný pokles cien na burze s plynom, je nariadenie ÚRSO o znížení maximálnej ceny pre domácnosti o 1,02 percenta zanedbateľné. Určite je priestor na výraznejšie zníženie cien pre domácnosti, ktoré by bolo systémovejším riešením ako následné ,vratky`," myslí si Lednár.

Plynové vratky podľa taríf
Tarifa D1
Domácnosť: dvojizbový byt
Spotreba: 2 MWh
Počet členov: 2 - 3
Plynová vratka: 10 eur
Tarifa D2
Domácnosť: trojizbový byt
Spotreba: 13 MWh
Počet členov: 3 - 4
Plynová vratka: 37 eur

Tarifa D3
Domácnosť: veľký rodinný dom (rozloha 120 - 150 štvorcových metrov)
Spotreba: 35 MWh
Počet členov: 3 - 4
Plynová vratka: 100 eur
Ako budú fungovať plynové vratky?
- Peniaze za plyn vráti začiatkom roka štát asi 1,4 milióna zákazníkov.
- Plynové vratky sa týkajú aj zákazníkov alternatívnych dodávateľov plynu, nielen štátneho SPP.
- Domácnosti dostanú plynovú vratku automaticky, nemusia o ňu žiadať štát.
- Vratky sa dotknú iba zákazníkov v tarifách D1, D2 a D3.
- Domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie, dostanú začiatkom roka šek na 10 eur. Ten si môžu nechať preplatiť na pošte.
- Odberatelia, ktorí plynom aj zohrievajú vodu a kúria, dostanú späť šesť percent z ich ročných platieb. Podľa rezortu hospodárstva môže ísť až o 165 eur.
- Sociálne opatrenie vlády bude hradené zo štátnej kasy. Bude stáť 47 miliónov eur vrátane DPH.
- Veľkí odberatelia plynu na plynové vratky nárok nemajú. Spadajú pod tarifu D4, na ktorú sociálne opatrenie vlády neplatí.
- Rovnako nedostanú žiadnu finančnú kompenzáciu ani domácnosti, ktoré využívajú na varenie a kúrenie iné formy energie.

Zuzana Kullová
Hospodárske noviny, 11.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards