Balíček bude stačiť iba na pätinu ciest (Hospodárske noviny)

Radovan Ďurana kritizoval 7.12.2015 spôsob vynakladania s prebytkami krajov pre Hospodárske noviny.  

 

Balíček bude stačiť iba na pätinu ciest (Hospodárske noviny)

 Ak sa chcete poriadne "ponatriasať", prevezte sa po slovenských cestách. Asi takto znejú už zľudovené vtipy o kvalite našich cestných komunikácií. Vodiči sa pritom dlhodobo sťažujú na obrovské výtlky, nerovný povrch či na nesystematické opravy. Práve oprava ciest druhej a tretej triedy sa dostala aj do tretieho sociálneho balíčka vlády, ktorý by chcel Smer-SD presadiť v prípade víťazstva po marcových voľbách. Na to, aby opatrenie zlepšilo stav komunikácií na Slovensku, je však prikrátke.

Úroveň európskeho štandardu
Premiér Fico avizoval, že štát opraví tisíc kilometrov ciest druhej a tretej triedy. Avšak v porovnaní s opravami, ktoré si pýtajú naše cesty, ide iba o "kozmetické úpravy". Podľa šéfa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondreja Mateja by bolo potrebné rekonštruovať až 40 percent ciest druhej a tretej triedy na to, aby sme sa vozili na úrovni európskeho štandardu. V havarijnom stave je podľa neho až polovica týchto úsekov. V súčasnosti je na Slovensku takmer 13 500 kilometrov týchto komunikácií. Opraviť by tak potrebovalo takmer 5 400 kilometrov z nich.

Koľko by stáli opravy?
Smer-SD vyčlenil v rámci svojho sociálneho balíka na opravu ciest 100 miliónov eur. Táto suma však nemusí na pokrytie avizovaných opráv stačiť. Cena za rekonštrukciu jedného kilometra cesty sa líši v závislosti od náročnosti opráv. Kým "malé úpravy", pod ktoré sa zaraďuje napríklad výmena celkového povrchu vozovky, stojí 40-tisíc eur, pri náročnejších úkonoch je cena niekoľkonásobne vyššia. Pri kompletnej výmene sa môže cena za kilometer vyšplhať až na 500-tisíc eur, hovorí Matej. Oprava tisícky kilometrov ciest druhej a tretej triedy tak môže štát stáť v závislosti od náročnosti úprav od 40 až do 500 miliónov eur.

Najväčšie nedostatky ciest
Najhoršie sa pritom vozí po cestách druhej triedy vodičom v Nitrianskom kraji. V nevyhovujúcom stave je takmer polovica z dĺžky cestných komunikácií, vyplýva to z údajov Slovenskej správy ciest. Na spodných priečkach v kvalite ciest je aj Banskobystrický či Bratislavský kraj. "Stav ciest v Bratislave je taký, že napríklad len na úplné odstránenie havarijného stavu by sme potrebovali takmer 20 miliónov eur," tvrdí Katarína Kohútiková z oddelenia komunikácie kancelárie primátora. Omnoho horšie sú však na tom cesty tretej triedy, tvrdí Pavel Kajánek z Výskumného ústavu dopravného v Žiline. Práve tie sú najväčším problémom na severnom a východnom Slovensku, dodáva Matej. Dôvodom je náročný horský terén aj odlišné poveternostné podmienky. Ich oprava sa pritom dlhodobo podceňuje a ide najmä na úkor ciest druhej triedy, ktoré sú z hľadiska krajov dôležitejšie, upozorňuje Kajánek. Zároveň dodáva, že akékoľvek opatrenie vlády na zlepšenie cestných komunikácií môže len pomôcť.

Samosprávam chýbajú peniaze
Problémom sú predovšetkým financie, ktoré na údržbu ciest chýbajú. Financovanie údržby ciest druhej a tretej triedy majú pritom na starosti samosprávne kraje. Na rekonštrukcie ciest nemajú dlhodobo dostatočný objem financií, zhodujú sa analytici. Podľa inštitútu pre dopravu a hospodárstvo je dôvodom nesprávne nastavený systém. Už dávnejšie pritom navrhovali, aby napríklad dane z motorových vozidiel vyberal centrálne štát a následne by ich prerozdeľoval krajom podľa dĺžky a vyťaženosti ciest druhej a tretej triedy. "Je pozoruhodné, že kraje hospodária s 10-percentným prebytkom - lebo vláda to požaduje, aby mohla hospodáriť s vyšším deficitom štátneho rozpočtu. Kraje sú potom takto nepriamo nútené šetriť na investície," poznamenal analytik INESS Radovan Ďurana.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 7.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards