Ficove sociálne balíčky vyjdú každého pracujúceho na 400 eur! (Plus 7 dní)

Kritika Radovana Ďuranu na sociálne balíčky zo dňa 4.12.2015 v týždenníku Plus 7 dní

Ficove sociálne balíčky vyjdú každého pracujúceho na 400 eur! (Plus 7 dní)

Zakrýva vláda vianočným príspevkom fakt, že dôchodok sa zvýši iba o 1,90 eura?

Zrejme podľa starého vtipu, že nikto vám nedokáže dať toľko, ako vám môže Fico sľúbiť, sa Smer rozhodol potešiť svojich voličov, a to tri mesiace pred voľbami, ďalšími balíčkami.

Vláda má balíčky pre penzistov, malé deti, pre mladých či pre podnikateľov. „Tento typ politického správania nazývajú catch all party. Strana chce chytiť každého,“ vysvetľuje praktiky premiéra politológ Michal Horský.

Celkový účet za všetky opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku zaplatia všetci pracujúci a podnikatelia, sa šplhá k jednej miliarde eur, čo na jedného pracujúceho vychádza 400 eur.

Predvolebný marketing

Kabinet Roberta Fica už dávnejšie svojim voličom nasľuboval takmer tridsať sociálnych opatrení. Medzi nimi sú už toľko kritizované vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, nižšia daň na základné potraviny alebo dotácie na lyžiarske pobyty študentov.

Podľa politológa Tomáša Koziaka za takýmito krokmi vidieť neistotu Smeru a predvolebnú kampaň. „Strana si chce poistiť svoju východiskovú pozíciu,“ myslí si.

Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka ide o najväčšiu volebnú korupciu. Hoci pravicoví politici vláde tieto kroky vyčítajú, pravda je, že Ficovi tento predvolebný ťah môžu len závidieť.

„Hlavný problém sociálnych balíčkov spočíva v tom, že nemajú jasný cieľ. Cestovať vlakom zadarmo môže tak dôchodca s 250-eurovým dôchodkom, ako aj ten, ktorý dostáva tisíc eur,“ kritizuje nový systém pravidiel Radovan Ďurana z INESS.

Radšej nižšia daň z príjmu?

Ako ďalej dodáva, sú v tom aj pozitíva. „Kladne hodnotíme zníženie zdravotných odvodov pre zamestnancov s nízkou mzdou. Avšak opatrenia ako vratky plynu či vlaky zadarmo sú výdavkové opatrenia, ktoré ekonomike nijako nepomôžu, práve naopak. Presúvajú zdroje, ktoré sa mohli produktívne využiť v oblastiach, kde neprinesú požadovaný efekt,“ hovorí Ďurana.

Namiesto populistických sociálnych balíčkov by niektorí ekonómovia zaviedli zníženie dane z príjmov na devätnásť a neskôr pätnásť percent.

Podľa Eugena Jurzycu v prvom roku by to znamenalo výpadok vo výške necelej miliardy eur, tri sociálne balíčky sú rozpočtované tiež približne na miliardu eur. Pri nižších daniach by však peňazí viac ostalo ľuďom v peňaženkách. „Zároveň nižšia daň by znamenala reálne vyšší hospodársky rast,“ svorne tvrdia ekonómovia.

Čítajte viac:
Naozaj na potravinách ušetríme? Ficove balíčky nezaručujú vôbec nič
Lepšie byť mladý

Smer chce podporiť mladé rodiny zvýšením materskej dávky. Tá by mala podľa Fica stúpnuť zo súčasných 65 na 70 percent hrubej mzdy. Stúpnuť by mal aj príspevok na starostlivosť o dieťa, a to z 230 eur na 280 eur.

Ide o príspevok na preplácanie nákladov na jasle a škôlku, ktorý môžu rodičia dostávať do troch rokov dieťaťa. Pre rodiny inak prínosné riešenie má jeden háčik: prečo muselo prísť až ku koncu volebného obdobia, a teda tesne pred voľbami?

Kontajnery pre deti

Súčasťou druhého balíčka je aj podpora pri rozšírení kapacity materských škôl. Čísla, ktorými vláda operuje, sú síce zaujímavé, ale nemenej dôležitý je dátum realizácie - a to až rok 2020. Ďalším opatrením, ktoré stojí za zmienku, je výstavba základných škôl modulového typu v lokalitách, kde je ich nedostatok.

Firmy, ktoré kontajnery dodávajú, majú momentálne plné ruky práce pre zvýšené objednávky z Nemecka, ktoré buduje satelity pre utečencov. Cena maringotiek ide hore. A tak, hoci by u nás dopyt aj bol, dokonca mnohé obce už pripravili pozemky a zbytočne investovali do betónového základu, viazne cenovo prístupná ponuka.

Ako zlý vtip

Premiér ohlásil aj bezplatný bankový účet pre nízkopríjmové rodiny s čistým mesačným príjmom do 400 eur. Paradoxne, súčasne vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy na 405 eur. To síce niekoho potešilo, ale takisto vyradilo zo zoznamu žiadateľov o spomínaný bezplatný bankový účet. Či sa len Ficovci prepočítali alebo to nedomysleli, nevedno.

Po Vianociach sklamanie

Aj tieto Vianoce potešia dôchodcov, ale opäť v duchu - najprv hodovať, potom hladovať. „Maximálna suma vianočného príspevku bude opäť 87,26 eura. Dostanú ju tí, ktorých dôchodok je najviac v sume 198,10 eura mesačne. Penzistom, ktorých dôchodok sa pohybuje od 198,20 do 514,80 eura mesačne, bude patriť príspevok v rozpätí od 87,25 do 30,26 eura,“ konštatuje vládna správa.

Podľa analytikov vianočný príspevok len zdôrazňuje fakt, že dôchodky sú pre mnohých na hranici prežitia a nielenže sa reálne nezvyšujú, a ak, tak len o smiešnu sumu. Ako inak nazvať novoročné zvýšenie dôchodkov o 1,90 eura?

Mimo sezóny?

Vláda chce tiež poskytovať príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Piatakom by prispela sto eur na žiaka, siedmakom a študentom tretích ročníkov stredných škôl až stopäťdesiat eur. To, čo vítajú rodičia a, samozrejme, hotelieri, robí školám vrásky. Učiteľov straší nielen byrokracia v podobe vypisovania žiadostí, ale aj obavy z rozčúlených rodičov, keďže príspevok je určený len pre jednu triedu v rámci školy a tiež termíny, ktoré by vraj mali byť skôr mimo hlavnej sezóny. Ako bonus vláda koncom roka zrazu našla voľných desať miliónov eur na stoeurové koncoročné odmeny učiteľov.

Pre gurmánov?

Okruh základných potravín bude veľmi starostlivo vybraný - dávnejšie sa hrdil premiér a dnes je jasné, že výber mu nevyšiel. Zníženie dane na niektoré potraviny z dvadsať na desať percent malo napokon háčik.

Tí, ktorí očakávali zníženie dane pri potravinách ako múka, cukor či cestoviny, ryža, šošovica, hrach, asi zostali sklamaní. Hoci úrad práce označuje tieto potraviny za základné, vláda väčšinu z nich nezahrnula do balíka s nižšou daňou. Zato fajnšmekri, ktorí si doprajú takú lakotu ako hovädziu či bravčovú sviečkovicu a zubáča, asi plesajú.

Katarína Šelestiaková
Plus 7 dní, 4.12.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards