Portugalsko môže skĺznuť na grécku cestu, tlačia ho tam ľavičiari (Sme)

Martin Vlachynský komentoval 23.11.2015 vývoj politickej situácie v Portuglasku pre Sme.

Portugalsko môže skĺznuť na grécku cestu, tlačia ho tam ľavičiari (Sme)

Najchudobnejší štát zo starých členov Únie štyri roky pomerne poslušne plnil podmienky, aby dostal finančnú pomoc. Všetko môže zmeniť nová vláda.

Nad otázkou, či Portugalsko čaká grécka cesta, v súčasnosti špekulujú odborníci celého sveta.

V roku 2011 musela krajina podobne ako Grécko prijať záchranný balík. Portugalsku sa dokonca celkom darilo napĺňať podmienky Bruselu a Medzinárodného menového fondu na finančnú pomoc.
Problém prišiel až pred dvoma týždňami, keď po veľmi krátkom čase po voľbách padol portugalský menšinový kabinet na čele s premiérom Pedrom Passosom Coelhom. Krajinu viedol aj posledné štyri roky.
Aliancia stredoľavých strán nepodporila program úsporných opatrení, čím vládu vlastne donútila odstúpiť.
"Celé sa to skomplikovalo tým, že novú vládu bude formovať socialistická strana, ktorá ako koaličných partnerov priberie dve komunistické strany, výrazne naladené proti doterajším záchranným prácam," objasňuje analytik INESS Martin Vlachynský.

Ekonomika nie je výkonná
Nový kabinet chce odvolať niektoré zo škrtov a reforiem, ktoré v uplynulých štyroch rokoch Coelho presadil.
Líder socialistov António Costa už v minulosti informoval, že do roku 2019 plánuje zvýšiť minimálnu mzdu z 505 na 600 eur, vrátiť dôchodky a platy v štátnej správe na úroveň z roku 2011, taktiež znížiť dane či zmraziť privatizácie.
"Predseda socialistov od začiatku upokojuje, že nie sú gréckou Syrizou a ani reakcia trhu nie je taká dramatická ako v Grécku. No Portugalsko ani zďaleka nie je zachránené a ochota vlády udržať rozpočet na uzde bude kľúčová," hovorí Vlachynský.

Dodnes vláda nepredstavila rozpočet na rok 2016.
Problémy oboch krajín sú podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža pritom dosť podobné, a preto sa nedá vylúčiť, že sa Portugalsko vyberie gréckou cestou. Krajina nedokáže splácať svoje dlhy a zároveň zvyšovať mzdy či dôchodky.
"Ich ekonomika, založená najmä na cestovnom ruchu a námornej preprave, nie je taká výkonná, aby takto dokázala dlhodobo fungovať," hovorí Baláž. Nerozvinutý priemysel zase nepriťahuje veľkých investorov, vďaka ktorým by sa krajina výrazne posunula vpred.

Tento rok by mala ekonomika krajiny podľa prognózy Európskej komisie vzrásť o 1,7 percenta. Bez práce je však ešte stále okolo 12 percent práceschopného obyvateľstva, medzi mladými až 30 percent. Každý piaty človek žije na hranici chudoby.
Krajina má v súčasnosti verejný dlh na úrovni 130 percent HDP. Na porovnanie, Slovensko má len o niečo viac ako 50 percent.
"Ak sa krajine nepodarí zastaviť rast dlhu, skutočne môže smerovať k bankrotu," hovorí analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Požičiavajú si za drahšie
Fakt, že vláda zrejme nebude pokračovať v úsporných opatreniach, sa podľa analytika Cihlářa prispieva k neistote investorov na finančných trhoch. Krajine sú ochotní požičať len za prísnejších podmienok.
Znamená, že Portugalsko si čoskoro môže požičiavať drahšie ako niektoré iné krajiny, čím sa zadlžovanie krajiny môže ešte zrýchliť.

Doteraz dostalo Portugalsko od Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu ako záchranný balík 78 miliárd eur.

Menšinovým vládam sa v Portugalsku vo všeobecnosti nedarí - od jeho návratu k demokracii v roku 1974 nezostala žiadna pri moci celé funkčné obdobie. 

Michaela Kušnírová
Sme, 23.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards