Účet za predvolebný rozpočet pre každého bude 5600 eur, o 359 viac ako vlani (Sme)

Sme zverejnilo 20.11.2015 článok k rozpočtu na rok 2016 s vyjadrením Radovana Ďuranu. 

Účet za predvolebný rozpočet pre každého bude 5600 eur, o 359 viac ako vlani (Sme)

Minister Kažimír na kritiku svojho rozpočtu odpovedá, že zostaviť ho bez množstva rizík v súčasnej turbulentnej dobe ani nejde.

 Smer v parlamente schválil štátny rozpočet na rok 2016. Príjmy štátu odhaduje na vyše 30 miliárd eur.
Každý občan teda priemerne prispeje na chod štátu počas roka sumou asi 5610 eur. Napríklad cez zaplatené dane či odvody. "Na hlavu je to o 359 eur viac ako pri rozpočte na rok 2015," povedal analytik INESS Radovan Ďurana.
Podrobnejší účet, teda aj s rozdelením, koľko peňazí z balíka ide na železnice či školy, inštitút plánuje zverejniť na jar.

Tento rok išlo podľa prepočtu najviac peňazí na dôchodky a na zdravotnú starostlivosť. Zhruba 220 eurami prispel každý občan aj na úroky a správu štátneho dlhu.

Kažimír: Misia splnená
Hoci na budúci rok vzrastú výdavky na služby štátu, je minister financií Peter Kažimír zo Smeru spokojný. "Misia je splnená," povedal včera, keď vládna strana návrh schválila.
Opozícia návrh kritizovala. Na množstvo rizík v návrhu upozornili nedávno aj Európska komisia či Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Nepozdáva sa im najmä deficit, ktorý vláda naplánovala na 1,93 percenta. Podľa odborníkov nie je reálne, aby ho vláda dosiahla. A nielen preto, že budúci rok je volebný.
Jedným z rizík deficitu sú napríklad už schválené sociálne balíčky, ktoré by mali zvýšiť budúcoročný deficit približne o 0,3 percenta hrubého domáceho produktu. Podľa Európskej komisie aj preto deficit na budúci rok v skutočnosti zrejme dosiahne 2,4 percenta HDP.

O koľko zhorší schodok verejných financií takzvaný tretí sociálny balíček vlády, sa v súčasnosti podľa odborníkov nedá povedať. Opatrenia z neho chce Smer predstaviť začiatkom decembra na svojom sneme.
Z minulých vyjadrení premiéra Roberta Fica je jasné len to, že náklady na balíček by mali byť asi 400 miliónov eur.
Nespokojní sú aj zdravotníci, ktorým vláda na budúci rok nevyčlenila dosť peňazí na platy. Chýbať im bude asi 40 miliónov eur, hoci parlament im pridal 55 miliónov cez pozmeňujúci návrh poslancov Smeru Daniela Duchoňa a Richarda Rašiho.
Odborníci tiež hovoria, že vláda nepočítala ani s rizikami z hospodárenia samo〜správ či výstavbou bratislavského futbalového štadióna.

Vláda ide bez rezervy
Na rozdiel od minulých rokov v rozpočte chýba aj rezerva, ktorá by pomohla, keby slovenská ekonomika nerástla plánovaným tempom o 3,1 percenta.
Veľké očakávania má vláda od investície automobilky Jaguar. Ak by závod pri Nitre skutočne postavila, mohla by ekonomika na budúci rok podľa Kažimíra vzrásť o štyri percentá.
"Jaguar nám v budúcom roku pomôže len minimálne," varuje Ivan Šramko z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Michaela Kušnírová
Sme, 20.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards