Dane zhltnú firmám menej času (Hospodárske noviny)

Dňa 20.11.2015 sa pre Hospodárske noviny vyjadril Radovan Ďurana k vývoju daní. 

Dane zhltnú firmám menej času (Hospodárske noviny)

Firmy na Slovensku strávia byrokraciou točiacou sa okolo daní menej času. A vďaka tomu sme sa ocitli v svetovom rebríčku Paying Taxes omnoho vyššie než po minulé roky. Najlepšie umiestnenie, ktoré sme dosiahli v minulosti, bolo sté miesto. Teraz sme sa prvýkrát prehupli do prvej polovičky rebríčka. Zo 189 krajín sveta sme v najnovšej štúdii Svetovej banky a spoločnosti PwC na 73 mieste.

Menej byrokracie
Vďačiť za to môžeme najmä povinnému elektronickému podávaniu daňových priznaní k DPH, ktoré na Slovensku platí od januára minulého roka, hovorí Christiana Serugová z oddelenia daňového poradenstva PwC Slovensko. "Pozícia Slovenska sa výrazne zlepšila, keďže vykazovaný počet daňových platieb sa týmto podstatne znížil," vysvetľuje Serugová. Preto dnes slovenské firmy v priemere strávia pri vypĺňaní daňových priznaní a plnení ďalších daňových povinností ročne 188 hodín, kým v minulom roku to bolo 207 hodín.

Elektronizáciu daňovej správy chvália aj firmy. "Má určite svoje pozitívne prvky. Na konci dňa cítime jej pozitívne dosahy, ale nie je to nič zásadné," hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Podľa neho sme však s elektronizáciou tak trochu zaspali dobu.
Ministerstvo financií sľubuje, že firmám sa bude v budúcnosti dýchať ešte ľahšie. Dosiahnuť by sa to malo napríklad zjednodušením podmienok pre rýchlejšie vracanie DPH alebo znížením súdnych poplatkov pri zápise do obchodného registra, odkázali z tlačového odboru ministerstva.

Vysoké dane a odvody
Vďaka elektronizácii daňovej správy sme v rebríčku síce poskočili, no z výsledkov štúdie vidieť, že na Slovensku platíme privysoké dane a odvody. Ukazuje to celková daňová sadzba, ktorá je u nás 51,2 percenta, kým priemer sveta je 40,8 percenta. V porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky sme na tom najhoršie. A zaťaženie u nás rastie aj v porovnaní s minulými rokmi. "Slovensko nemôže ponúknuť ani dobré podnikateľské prostredie, ani spoľahlivé súdy a vymožiteľnosť práva. Jedna z mála vecí, ktoré môže vláda ovplyvniť, je výška daní a odvodov. A tie za posledné štyri roky rástli," skonštatoval analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Vysoké dane a odvody sú podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej prekážkou v tvorbe nových pracovných miest. "A teda prekážkou v znižovaní miery nezamestnanosti, ktorá na Slovensku stále dosahuje dvojciferné hodnoty. Zamestnávateľom totiž zvyšujú náklady, čo ich odrádza od vytvárania nových pozícií," uzatvára ekonómka.

Hospodárske noviny, 20.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards