Bane majú na roky istý dotovaný biznis(Sme)

Vyjadrenie Martina Vlachnynského k dotovaním baniam na Sme zo dňa 13.11.2015

Bane majú na roky istý dotovaný biznis(Sme)

 

Aby Slovenské elektrárne splnili nezvyčajne dlhodobú povinnosť, ktorú na ne pre bane uvalila vláda, musia významne investovať.

BRATISLAVA. Hoci sú najväčším producentom hnedého uhlia na Slovensku, vlani ich zisk, ktorý dosahujú len vďaka dotáciám od štátu, klesol o viac ako 60 percent. V roku 2013 bol 2,4 milióna eur, minulý rok 964-tisíc.
Hornonitrianske bane, ktoré vlastní podnikateľ Peter Čičmanec, však majú na najbližších 14 rokov istý biznis.
Začiatkom septembra ministerstvo hospodárstvo pod vedením nominanta Smeru Vazila Hudáka rozhodlo, že vo všeobecnom hospodárskom záujme je, aby Slovenské elektrárne od roku 2017 do roku 2030 stále vyrábali elektrinu aj zo slovenského hnedého.

Vyše miliardy eur
Doteraz podobné rozhodnutia na podporu stratových baní ministerstvo vydávalo najviac na jeden rok.
Vlani urobilo prvú výnimku, rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme vydalo na roky 2015 a 2016.
Podpora výroby elektriny z hnedého uhlia nie je lacná. Z minuloročného rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví vyplýva, že odberatelia za jej výrobu zaplatili približne 93 miliónov eur.
V cene je aj dotácia pre baníkov. Ak by takáto suma zostala aj v najbližších rokoch, bane by mohli dostať zhruba 1,2 miliardy eur. Podľa portálu energia.sk by cena mohla byť ešte vyššia.

Upozornili, že ročný doplatok by pri súčasných cenách elektriny mohol pohybovať na úrovni 120 až 130 miliónov eur.
"Rozhodnutiu o podpore výroby elektriny z domáceho uhlia mala predchádzať diskusia o výhodách a finančných dosahoch kroku, keďže na Slovensku už máme nemilú skúsenosť s 15ročnou dotačnou politikou fotovoltických zdrojov," vraví analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva a poslanec za Skok Martin Chren považuje rozhodnutie za škandál aj preto, že podľa neho zaručuje dve miliardy eur tržieb podnikateľom v baníctve v čase, keď sa objavila výpoveď, že úplatky za dotácie skončili u niektorých politikov.

Šéf hospodárskeho výboru z KDH Ján Hudacký zvažuje, že na mimoriadnom zasadaní otvorí aj podporu ťažby hnedého uhlia. Rovnako ako Chren považuje rozhodnutie ministerstva za zlé.
Ministerstvo hospodárstva sa bráni, že verdikt vydalo na základe rozhodnutia vlády z marca 2015.
"Septembrové rozhodnutie je dostupné a zverejnené na našej stránke," povedala jeho hovorkyňa Miriam Žiaková.
Slovenské elektrárne rozhodnutie vlády považujú za významnú informáciu pre svoje budúce plány.
Ich hovorkyňa Jana Burdová hovorí, že povinnosť dokážu splniť len po ďalších významných investíciách do elektrárne Nováky.

Aj Baňa Čáry

Časť z peňazí dostane aj Baňa Čáry na Záhorí. Rovnako ako Hornonitrianske bane ťaží hnedé uhlie. Minulý rok vyťažila 166-tisíc ton, o 13-tisíc ton menej ako v roku 2013.
"Ak toto vláda zamýšľa ako sociálne opatrenie, nemala by to skrývať v cenách elektriny," hodnotí analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. Podpora ťažby hnedého uhlia by podľa neho mala ísť zo štátneho rozpočtu.

Rovnaký názor vyjadril v minulosti aj Badida. Vysvetľoval, že útlm uhoľného baníctva je skôr sociálny ako energetický problém, a preto by bolo vhodnejšie naviazať položku priamo na rozpočet.
Sporná podpora hnedouhoľných baní môže mať podľa viacerých odborníkov aj dosah na koncové ceny elektriny.
"Slovenské ceny elektriny sú zaťažené rôznymi nesystémovými poplatkami, ktoré zvyšujú výslednú cenu pre domácnosti, ako aj pre priemysel," hovoril Badida.

Podľa portálu energia.sk by sa pri hrubých odhadoch mohla uhoľná zložka v koncovej cene elektriny dostať na 5,5 eura za megawatthodinu.

Lacná elektrina
Elektrina je dnes na svetových trhoch lacná. Na burze v Prahe sa jej cena pohybuje pod 30 eur za megawatthodinu.
Na Slovensku však tvorí len tretinu z koncovej ceny pre zákazníka.
Tú zdvíhajú okrem iného aj dotácie na výrobu elektriny z hnedého uhlia.
V budúcom roku by mala cena elektriny klesnúť. Podľa prepočtov SME však len zhruba o dve percentá.

Marek Poracký
Sme, 13.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards