Daňová popoluška. Slováci vyberajú najmenej daní v regióne(Finweb)

Finweb zverejnil 10.11.2015 komentár k výberu daní na Slovensku s vyjadrením Radovana Ďuranu.

Daňová popoluška. Slováci vyberajú najmenej daní v regióne(Finweb)

Našej ekonomike sa darí. Priťahujeme investorov. Vyrábame viac. Ale nezarábame na tom. Slovensko vyberie z nášho hospodárstva najmenej daní a odvodov zo všetkých krajín Vyšehradskej štvorky. A zaostávame aj za európskym priemerom. Minulý rok sme mali najnižšie daňové príjmy v prepočte na výkon ekonomiky v celej Európskej únii.

Koncerny nedania

Neznamená to však, že máme najnižšie dane. Na rozdiel od takého Poľska je Slovensko malou ekonomikou zameranou na export. To, čo vyvezieme, sa u nás nezdaňuje daňou z pridanej hodnoty. „Pri nadnárodných korporáciách zisk nezostáva na Slovensku, prirodzene sa to prejavuje tak, že štát nemôže získať tieto dane,“ povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. V porovnaní s našimi susedmi máme i najnižšie daňové príjmy, a to predovšetkým z majetkových daní, ale aj daní, ktoré platia zamestnanci či živnostníci.

Obchádzanie nás neopúšťa

Nižšie príjmy z daní môžu tkvieť aj v tom, že sme naučení dane obchádzať. „Efektivita vyberania je slabšia a veľa na tom nezmenili ani opatrenia proti daňovým únikom zameraným na rôzne typy daní,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš. To je však podľa ekonóma beh na dlhé trate a vyžaduje si veľké nasadenie a vytrvalosť úradov. Rezort financií považuje svoj boj proti daňovým únikom za úspešný. „Úspešnosť výberu dane z pridanej hodnoty sa začala po ôsmich rokoch poklesu zvyšovať a dosiahli sme predkrízové úrovne. Prinieslo to viac ako dve miliardy eur,“ odkázali nám z tlačového odboru ministerstva.

Michal Skýpala
Finweb, 10.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards