Ficov úrad čaká pred voľbami veľké sťahovanie. Za milióny eur(aktuality.sk)

Radovan Ďurana hodnotil 9.11.2015 pre aktuality.sk podpísanie zmluvy o prenájme luxusných priestorov úradom vlády. 

Ficov úrad čaká pred voľbami veľké sťahovanie. Za milióny eur(aktuality.sk)

 Len niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami čaká vládnych úradníkov dobrá správa. Druhou stranou mince je, že im ju premiér Robert Fico zaplatí z nášho vrecka.
Kto pochyboval, že to predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico nemyslí so sľubovanými istotami vážne, teraz sa presvedčí, že vo svojom úsudku chyboval.

Líder vládnych ľavičiarov totiž dopraje svojim úradníkom poriadne luxusné pracovné priestory a k tomu aj parkovacie miesta. Úrad vlády totiž v týchto dňoch podpísal lukratívnu zmluvu za takmer 2,3 milióna eur. A to všetko bez verejného obstarávania, ale v súlade so zákonom.

„Na uzatvorenie zmluvy o prenájme sa vzťahuje výnimka v zákone o verejnom obstarávaní. Horšie je, že neexistujú žiadne iné pravidlá, ktoré by zabezpečili, aby také nájmy boli robené efektívne a férovo,“ poznamenal Peter Kunder z Aliancie Fair-play pre Aktuality.sk.

Sťahovanie na dobrú adresu
Predmetom zmluvy medzi Úradom vlády a spoločnosťou ITB Trade s.r.o. je prenájom približne 1800 metrov štvorcových kancelárskych a skladových priestorov.

Ficov úrad si pritom vybral jednu z najlepších adries v samom srdci hlavného mesta. Vládni úradníci budú totiž sídliť na Štefánikovej ulici - len na skok od historickej budovy Úradu vlády či prezidentského paláca.

„Je pre mňa prekvapivé, že výsledkom avizovaného znižovania počtu úradníkov v rámci reformy ESO je nutnosť prenájmu ďalších 1800 m2 kancelárskych priestorov." dodáva Kunder z Aliancie Fair-play.

Tlačový odbor Úradu vlády sa obhajuje tým, že úradníkov museli presťahovať z nevyhovujúcich priestorov na Námestí 1. mája.

Zatiaľ čo na pôvodnej adrese sedelo 80 zamestnancov, v nových priestoroch to bude až 120.

„V auguste boli zaplavené dve vrchné poschodia, čo si vyžiadalo núdzový režim práce troch organizačných útvarov a malo za následok aj poškodenie vybavenia kancelárií vrátane výpočtovej techniky," vysvetľuje Úrad vlády.

Výsledná ponuka bola podľa tohto stanoviska získaná prieskumom trhu a išlo údajne o najnižšiu cenu. Záujem zo strany Úradu vlády bol údajne o štyri rôzne lokality. Všetky však museli spĺňať podmienku, aby sa nachádzali v blízkosti historickej budovy, v ktorej sídli aj premiér.

Cenové mapy stále neexistujú
Analytik INESS-u Radovan Ďurana hovorí, že prenájom nehnuteľností treba vidieť vždy v kontexte. Ako totiž tvrdí, počet nehnuteľností, ktoré sú v tesnej blízkosti úradu vlády, je limitovaný.

„Výhody blízkosti môžu ospravedlňovať prípadne vyšší nájom,“ upozorňuje.

Pripomína však, že to bola práve vláda, ktorá sa zaviazala vypracovať tzv. cenové mapy pre účely dane z nehnuteľnosti. Ani po rokoch však takéto mapy neexistujú. A to ani v prípade prenájmov, resp. voľných priestorov patriacich štátu, ktoré platí z vreciek daňových poplatníkov.

„Zodpovedne hospodáriaca vláda by mala mať systém cenových benchmarkov, ktorý by reagoval na trhové zmeny, a zároveň by vedela preukázať, že žiadne voľné priestory v rámci verejnej správy nie sú vhodné, a nájom je nutnosťou,“ vysvetľuje analytik INESS-u pre Aktuality.sk.

Aj preto Ďurana hovorí, že Úrad vlády by mal preukázať, že hodnota nájmu, ktorý sa zdá byť nad bežnou trhovou hodnotou kancelárskych priestorov, sa vráti v podobe úspor v efektivite výkonu práce.

„Úrad vlády by mal preukázať, že prínosy z prenájmu v centre nie je možné dosiahnuť prenájmom lacnejších kancelárskych priestorov mimo centra Bratislavy. Verejnosť je na takéto zdôvodnenie zvedavá, vzhľadom na rastúcu mieru elektronizácie činnosti štátnej správy,“ dopĺňa analytik INESS-u.

Cena je v poriadku, problém je inde
Odborník na reality, ktorý si neprial byť menovaný, pre Aktuality.sk povedal, že zmluva je v podstate len kópiou zmlúv iných business centier. Tomu približne zodpovedá aj doba prenájmu, ktorá je stanovená na 60 mesiacov.

Vzhľadom na ponúkaný nadštandard a polohu je podľa tohto nemenovaného realitného experta v poriadku aj cena. Tá je približne 13 eur na meter štvorcový na mesiac plus energie a služby. Problém však realitný odborník vidí inde.

„Čo je pozoruhodné, prečo ide štát do takých drahých priestorov, keď vlastní mnoho vlastných priestorov,“ dodáva nemenovaný realitný maklér pre Aktuality.sk.

Prečítajte si celé stanovisko Úradu vlády SR.
Do novoprenajatých priestorov sa bude sťahovať 6 odborov a 2 oddelenia Úradu vlády SR patriace pod Sekciu Centrálny koordinačný orgán, ktoré už niekoľko rokov sídlia v nevyhovujúcich priestoroch na Námestí 1. mája v Bratislave.

V auguste boli zaplavené dve vrchné poschodia, čo si vyžiadalo núdzový režim práce troch organizačných útvarov úradu vlády a malo za následok aj poškodenie vybavenia kancelárií vrátane výpočtovej techniky. Napriek snahám správcu budovy odstrániť niektoré vady, v októbri toho roku došlo k ďalšiemu vytopeniu. Nevyhovujúci je aj stav vzduchotechnického zariadenia, elektroinštalácií a stropných panelov. Často nefunkčný je aj parkovací systém.

V zmysle uznesenia vlády SR č. 519/2014 by pôvodná budova prestala vyhovovať aj z kapacitných dôvodov – vláda schválila zvýšenú potrebu administratívnych kapacít zodpovedných za koordináciu, riadenie, implementáciu, finančné riadenie a kontrolu európskych štrukturálnych a investičných fondov pri súbehu programových období 2007 – 2013 a 2014 – 2020. Budova, do ktorej sa zamestnanci sekcie presťahujú, tak poskytne pracovné prostredie pre 120 ľudí (oproti 80-tim na Námestí 1.mája), k dispozícii bude aj sklad a 20 parkovacích miest.

Výsledná ponuka bola vybraná prieskumom trhu na základe najnižšej ceny. Napriek tomu, že zákon o verejnom obstarávaní sa nevzťahuje na prenájmy nehnuteľností, úrad vlády realizoval prieskum trhu, v ktorom si vyžiadal cenové ponuky k nájmu priestorov v blízkosti úradu na štyroch rôznych lokalitách. V prípade prenájmu novej budovy nejde o pracovisko v špeciálnom režime.

Ladislav Bariak ml.
aktuality.sk, 9.11.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards