Brusel ako "sponzor" Slovenska (TV JOJ)

Martin Vlachynský sa v Novinách o 17:00 na TV Joj vyjadril k čerpaniu eurofondov. (6.11.2015)

Brusel ako

Prepis:

Dárius Haraksin, moderátor:
"Hlasy podporujúce škrtanie eurofondov krajinám, ktoré sa postavili proti kvótam pri prerozdeľovaní migrantov, sa ozývajú stále častejšie. Ako sme informovali v úvode, teraz už aj z úst šéfa Európskej komisie Junckera."
Dana Strculová, moderátorka:
"Áno a preto je asi namieste sa opýtať ako by asi Slovensko takýto škrt ustálo."
Martin Vlachynský, analytik INESS:
"Bohužiaľ, Slovensko si veľmi zvyklo na to, že svoje kapitálové výdavky, to znamená nie výdavky na prevádzku, ale na budovanie nových vecí, reštruktúry a podobne, takmer výhradne hradí z eurofondov. Pričom môžme s istotou očakávať bez ohľadu na utečeneckú krízu, že v najbližších rokoch po tomto pláne do roku 2020, ktorý je, tie zdroje budú výrazne klesať aj z dôvodu príchodu nových členov, aj z dôvodu zmeny výdavkov. Či budeme prichádzať do situácie, keď si budeme musieť zase zvyknúť na tie staré časy, keď sme si mnohé kapitálové výdavky hradili z vlastného rozpočtu a to bude určite zaujímavé pre tú vládu čo bude pri moci.
"
Dárius Haraksin:
"Aj niektoré zábery to už naznačili. Čo treba určite povedať, že Brusel je dnes hlavným sponzorom napríklad výstavby diaľnic, rekonštrukcií ciest, škôl, škôlok, námestí, historických pamiatok, či vysokohorských chát, ale aj rozvoja cestovného ruchu."
Dana Strculová:
"Milióny eur z kohútika Únie tečú aj na podporu firiem, podnikateľov, alebo zamestnancov, najmä tých z rizikových skupín, čerstvých absolventov, mamičiek s malými deťmi, alebo ľudí v kritickom veku nad päťdesiat rokov.
To je celkom dosť, čo poviete? A to je stále iba ochutnávka toho, čo všetko tu budujeme na európsky účet."
Martin Vlachynský:
"Má to však pomerne dosť obmedzení, keďže tie projekty musia presne sedieť na tú danú výzvu. Ako taký pekný príklad môžme použiť, určite všetci postrehli nedávnu obnovu zvodidiel na diaľnici, hradenú z eurofondov, na druhej strane na Orave musel byť uzavretý most kvôli havarijnému stavu. To je práve taký príklad, že eurofondy sú síce peniaze tak kvázi zadarmo, hoci na ne musíme ešte doplácať, na druhej strane majú veľmi obmedzené použitie."

Dárius Haraksin:
"No ale pravda je aj to, že Slovensko na zastavenie kohútika pripravené nie je."
Dana Strculová:
"Podľa analytika by sme mali veľmi vážny problém. Na európske peniaze sme si tak zvykli, že sme zabudli na plán B."
Martin Vlachynský:
"Za prvé, by prišlo k veľmi veľkému a okamžitému obmedzeniu investícií, verejných investícií na Slovensko, zároveň by to znamenalo zastavenie mnohých projektov. Slovensko by malo mať vždy plán B bez ohľadu na to, či sa nám niekto vyhráža, alebo nevyhráža. Jednoducho eurofondy nesmieme brať ako samozrejmosť a vždy by sme mali byť pripravení na to, že tú ekonomiku by sme si mali rozvíjať najmä z vlastných zdrojov. Pretože ten prítok tých peňazí z Európy nikdy nie je zaručený na sto percent."

Dárius Haraksin:
"Ale napriek tomu, že vyhrážky niektorých štátov znejú naozaj pomerne vážne, pravidlá dnes nie sú nastavené tak, aby nás takzvaná neposlušnosť v otázke utečeneckej krízy odstrihla od európskych peňazí. Na to by bolo zrejme potrebné zmeniť európsku legislatívu."
Dana Strculová:
"No a to môže trvať celé mesiace, dokonca celé roky počas ktorých si ale Slovenská republika bude presne vedieť vypočítať, ktorá cesta nás vyjde menej bolestivo a lacnejšie. Takže uvidíme ako sa to skončí a teraz sa budeme venovať ďalšej aktuálnej téme."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards