405 eur mesačne. Minimálna mzda bude opäť vyššia (aktuality.sk)

Róbert Chovanculiak sa 7.10.2015 vyjadril pre aktuality.sk k téme zvýšenia minimálnej mzdy.

405 eur mesačne. Minimálna mzda bude opäť vyššia (aktuality.sk)

Od januára 2016 by si mali prilepšiť obyvatelia Slovenska zarábajúci minimálnu mzdu. Z dnešných 380 eur by sa mala zvýšiť na 405 eur mesačne.

Vláda schválila vyššiu minimálnu mzdu. Od januára 2016 bude vo výške 405 eur. Návrh ešte musí schváliť parlament.

„Vláda prijala rozhodnutie, že sa navyšuje pre rok 2016 minimálna mzda na výšku 405 eur, čo predstavuje hodinové vyjadrenie 2,328 eura a v percentuálnom vyjadrení je to nárast o 6,58 %," informoval Richter po rokovaní kabinetu.

Niet víťaza

Za hlavný dôvod navýšenia označil šéf rezortu práce zachovanie trendu, ktorý tu je od nástupu vlády a premietnutie minimálnej mzdy voči priemernej mzde v národnom hospodárstve.

Minister pripomenul, že odporúčania medzinárodných inštitúcií hovoria o tom, aby minimálna mzda dosahovala výšku 60 % priemernej mzdy. Slovensko ju má dnes podľa neho na úrovni okolo 50 %. V roku 2012 začínala SR na 45,53 %, v roku 2013 tvorila 45,9 %, v roku 2014 46,04 % a tento rok 50,1 %. Ako Richter vyčíslil, pri priemernej mzde 906 eur na budúci rok by tento pomer predstavoval 51,03 %.

„V tomto prípade niet víťaza, niet porazeného. Dôležité je, aby ľudia, ktorí pracujú za takúto minimálnu mzdu, pocítili celkom reálne pre budúci rok to navýšenie," zdôraznil minister.

Vyššia nezamestnanosť?

Minimálna mzda sa na Slovensku zvyšovala takmer každý rok. Analytici stále poukazujú na negatívny dôsledok v podobe znižovania tvorby pracovných miest. Podľa vývoja nezamestnanosti to však vyzerá, akoby minimálna mzda nemala na miesta žiadny vplyv.

Analytik Róber Chovanculiak z INESS však upozorňuje, že dôsledky sa prejavia na regionálnej úrovni.
„Takéto zvýšenie minimálnej mzdy zhorší možnosti tvorby nových pracovných miest predovšetkým v chudobnejších regiónoch s vyššou nezamestnanosťou. Rast minimálnej mzdy

teda negatívne dopadne presne na tých ľudí, pre ktorých bola zamýšľaná ako pomoc,”
hovorí analytik. 
Podľa neho totiž s rastom sumy na výplatnej páske súvisí aj vyššia záťaž pre zamestnávateľov. Môže to tak sťažiť tvorbu pracovných miest práve v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou.
Vyššie mzdy budú mať ešte jeden priaznivý efekt pre štát. Z vyšších miezd sú vyššie odvody. Na druhej strane však môžu príjmy štátu poklesnúť z dôvodu prepúšťania.

 

„Vplyv minimálnej mzdy na príjmový stránku rozpočtu nie je jednoduché odhadnúť. Na plusovej strane sú vyššie príjmy do rozpočtu z dôvodu vyšších hrubých miezd u niektorých zamestnancov (mínus vplyv odvodovej odpočítateľnej položky), na mínusovej strane sú všetky dane a odvody, ktoré nepotečú do rozpočtu, lebo tieto pracovné miesta zaniknú, resp. nevzniknú z dôvodu zvýšenia minimálnej mzdy," dodáva analytik.
Ivana Sladkovská
aktuality.sk 7.10.2015

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards