Dánsko nie sú len samé pozitíva

 Ďalšia epizóda INESS podcastu je rozhovor s riaditeľom dánskeho think tanku CEPOS Martinom Ågerupom na tému welfare state a prekážok na trhu práce, ktorý sme s ním urobili počas konferencie Konkurencieschopnosť: slovo bez obsahu?, ktorú INESS organizoval 25. novembra 2015 v Bratislave.

Dánsko nie sú len samé pozitíva

Podcast si môžete vypočuť alebo stiahnuť na tomto linku.

Témy podcastu

1) Je bohatstvo škandinávskych ekonomík produktom ich sociálneho systému, alebo ten vznikol vďaka sile týchto ekonomík? (od 1:10 min)

2) Efektivita trhu práce v Dánsku a tvorba nových pracovných miest, podmienky rušenia pracovných miest (od 7:28 min)

3) Ako sa darí v Dánsku zamestnávať imigrantov (od 12:13 min)

4) Minimálna mzda nie je v Dánsku daná zákonom, existujú len dohody odborov a zamestnávateľov o minimálnej mzde. Aj neoficiálne stanovená minimálna mzda predstavuje prekážky pre zamestnávanie imigrantov. Čo treba zmeniť, aby  bol pracovný trh prístupnejší pre imigrantov? (14:50 min)

Zaujímavé postrehy:

Ak pravidelne cvičíte a popritom si každý deň doprajete čokoládový koláč, môžete ostať štíhly. Ale to neznamená, že ste štíhly vďaka tomu koláču, ale vďaka tomu, že cvičíte – uviedol na margo vplyvu sociálneho systému na hospodárstvo Dánska Martin Ågerup.

Dánsko je z pohľadu welfare state dnes úplne iná krajina, ako bola v roka 1985.

Vysoké dávky negatívne vplývajú na zamestnanosť imigrantov.

Pracovný trh nie sú samé pozitíva. Flexibilita na trhu práce spočíva skôr v jednoduchosti prepúšťania (definícia dôvodu) než v nákladoch (odstupné môže dosiahnuť až 6 mesiacov)

Hoci minimálna mzda nie je oficiálne stanovená, dohody odborov a zamestnávateľov istú hranicu de facto určujú. Vysoká minimálna mzda je pre mnohých imigrantov prekážkou, ktorú nedokážu prekonať.  

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards