Plytvanie kam sa pozrieš

Bývala prednostka prešovského mestského úradu Katarína Kireta si na služobnú cestu do Frankfurtu na veľtrh cestovného ruchu pred rokom vzala aj priateľa. Mesto zaplatilo za jeho ubytovanie v luxusnom hoteli. Služobná cesta prednostky a ďalších troch úradníkov stála daňovníkov 5 tisíc eur. 

Plytvanie kam sa pozrieš

Hotel bol rezervovaný vopred a úradníci mali špeciálne požiadavky. Chceli tri dvojposteľové izby na najvyššom poschodí s nádherným výhľadom. Nie oddelené postele, len manželské v kráľovskej veľkosti typu executive. 

Okrem šéfa odboru cestovného ruchu a jeho podriadenej cestovala aj jeho vtedajšia snúbenica, ktorá pracovala ako asistentka exprednostky a päticu uzatvárala Kireta s priateľom. Pre ilustráciu, iba poplatok za raňajky bol 23 eur na osobu, a zdržali sa tam 3 noci.
 
Po prevalení kauzy bolo potvrdenie o rezervácii so špeciálnymi požiadavkami vymenené a v oficiálnych dokumentoch figurovali už iba štyri osoby. No na faktúrach z frankfurtského hotela je uvedené, že ubytovali piatich ľudí. Pri mene prednostky figuruje meno jej priateľa.
 
Ak si chcete spraviť lepšiu predstavu o tom, ako, kde a koľko sa plytvá vo verejnom sektore, môžete navštíviť náš projekt Plytvanie štátu. Dočítate sa o množstve medializovaných prípadoch plytvania verejnými zdrojmi (aj keď pravdepodobne ide iba o špičku ľadovca).
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards