DPH na základné potraviny bude 10 percent. Pozrite si 15 Ficových opatrení (Aktuality.sk)

Z jedného vrecka vezmem, do druhého vrátim, ale o 10 percent menej, z tých zaplatíme úradníkov, povedal na margo druhého Ficovho balíčka 23.5.2015 Radovan Ďurana.

DPH na základné potraviny bude 10 percent. Pozrite si 15 Ficových opatrení (Aktuality.sk)

Dvesto miliónov eur. To je cena nového sociálneho balíčka vlády Roberta Fica, ktorý premiér predstavil na dnešnom pracovnom sneme strany Smer. Všetky opatrenia by chcel predseda vlády prijať ešte do budúcoročných parlamentných volieb.
Prehľad všetkých 15 opatrení

 

1. Od 1. januára 2016 zníženie DPH na vybrané základné potraviny, ako sú čerstvé mäso, mlieko, maslo a chlieb. Za toto opatrenie štát zaplatí asi 60 miliónov eur, tvrdí minister financií Peter Kažimír. Podľa Fica môže toto opatrenie stáť až do 100 miliónov eur.

2. Zvýšenie minimálnej mzdy tak, aby sa priblížila k hranici 400 eur. Dnes je na úrovni 380 eur.

3. Špeciálny program pomoci pre okresy s vysokou nezamestnanosťou. "Pre regióny s mierou nezamestnanosti nad 20 % bude zákonom vytvorený automatický mechanizmus nárokovateľnej podpory týchto regiónov formou zvýhodnenia verejných aj súkromných investícií, budovania cestnej a lokálnej infraštruktúry, podpory zamestnávania, umiestňovania verejných inštitúcií a iných foriem motivácie investovať v týchto regiónoch, zamestnávať a zamestnať sa," vysvetlil Fico. Ide o okresy ako Rimavská Sobota, Revúca, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Veľký Krtíš, Trebišov, Poltár či Sabinov.

4. Zvýšenie materskej dávky. "Dávka na materskej dovolenke bude zvýšená zo súčasných 65 % príjmu poberaného pred nástupom na materskú dovolenku na úroveň 70 % tohto príjmu,“ hovorí Fico.

5. Zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov zo súčasnej úrovne 230 eur do úrovne 280 eur.

6. Rozšírenie kapacít materských škôl. „Neuveriteľné úspešný projekt, v prvom balíku sme naňho vyčlenili 10 miliónov eur,“ tvrdí Fico. Keďže bol o projekt veľký záujem, vláda v ňom chce podľa Fica pokračovať.

7. Výstavba základných škôl modulového typu. V priebehu tohto a budúceho roku by sa malo postaviť 14 takýchto škôl.

8. Príspevok na školy v prírode a lyžiarske kurzy. „Štát dá škole 100 eur na každého žiaka 5. ročníka na školu v prírode, na každého žiaka 7. ročníka 150 eur na lyžiarsky výcvik. Strednej škole dá štát 150 eur na žiaka na lyžiarsky výcvik,“ doplnil premiér.

9. Pobyty pre sociálne slabšie rodiny v štátnych zariadeniach zadarmo. Vláda plánuje ročne vybrať 20 000 ľudí zo sociálne slabších rodín, ktorým štát poskytne zadarmo víkendové alebo týždňové pobyty s plnou penziou v štátnych ubytovacích zariadeniach na Slovensku.

10. Zníženie doplatku na lieky pre deti a dôchodcov. "Maximálny cenový strop doplatkov za lieky sa pre dôchodcov nad 62 rokov zníži zo 42 eur na 25 eur štvrťročne a pre deti do 6 rokov sa zavedie cenový strop osem eur štvrťročne," priblížil premiér.

11. Obnova spoločných priestorov nemocníc. „Štát vyčlení financie na rekonštrukcie vstupných, sociálnych a iných spoločných priestorov 13 štátnych nemocníc, s cieľom zvýšenia pohodlia, hygienického štandardu a celkového komfortu pacientov pri ich návšteve," avizoval Fico.

12. Príspevok na zatepľovanie domov a energetické investície v bytovkách. „Kto sa rozhodne zatepľovať rodinný dom, dostane od štátu príspevok vo výške 30 percent alebo šesťtisíc eur.“

13. Príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie. „Chceme formou poukážok dávať ľuďom peniaze na nákup malých zariadení na výrobu elektriny a tepla. Ide najmä o obnoviteľné zdroje.“

14. Lacný bankový účet pre každého. Banky by toto opatrenie malo stáť 70 miliónov eur. Podľa návrhu každý občan na Slovensku by mal mať nárok na jeden bankový účet s výhodnými podmienkami za výhodnú cenu. Ľudia s najnižšími príjmami by ho mali mať zadarmo a väčšina ľudí by mala za takýto účet platiť maximálne tri eurá mesačne.

15. Fakturácia bez DPH medzi dodávateľmi v stavebníctve.

Našej ekonomike sa darí a vláda sa chce so slovenskou verejnosťou podeliť, ozrejmil premiér Robert Fico dôvody, pre ktoré sa rozhodli pre sériu ďalších sociálnych opatrení. Podľa analytikov však predovšetkým ide o kampaň pred budúcorčnými parlamentnými voľbami.

„Už vlakmi zadarmo začali kampaň, toto je pokračovanie,“ hovorí pre Aktuality.sk politický analytik Ján Baránek. „Nepredpokladám, že by na sneme prijali nejaké radikálne opatrenia dovnútra strany. Budú sa orientovať len na voliča – ako ho zaujať a obdarovať,“ dodal.
Analytik: z jedného vrecka vezmem, do druhého vrátim

Analytikovi Radovanovi Ďuranovi z INESS sa sociálny balíček nepozdáva. „Z jedného vrecka vezmem, do druhého vrátim, ale o 10 percent menej, z tých zaplatíme úradníkov," komentuje prerozdeľovanie zdrojov Ďurana.

Do tejto kategórie podľa neho patria populárne kroky ako dovolenkové poukazy z nového balíka, ako aj vlaky zadarmo či vianočný príspevok z prvého.

V druhom Ficovom balíčku by podľa medializovaných informácií malo byť aj zvyšovanie minimálnej mzdy, podpora zatepľovania bytových domov a opäť aj peniaze na rekonštrukcie škôlok.

Vláda by tiež mala uľaviť od časti daní firmám, ktoré vytvoria pracovné miesta v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou alebo so zhoršenou infraštruktúrou.

V druhom balíčku mali byť aj lacnejšie autobusy pre študentov, Fico však deň pred snemom prezradil, že komplexné nové riešenie autobusovej a vlakovej dopravy predstaví vládna strana až v treťom sociálnom balíčku, ktorý bude známy začiatkom budúceho roka.

„Zajtra budú iné prekvapenia," avizoval Fico v piatok.

Tomáš Kyseľ

Aktuality.sk, 23.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards