Smer predstaví nový sociálny balíček. Ešte však nesplnil ani sľuby z prvého (Aktuality.sk)

Daňové úľavy môžu byť zaujímavé pre firmy s vysokým ziskom, ale pracovné miesta tvoria aj firmy, s nízkym ziskom - a tých je na východe nemálo, povedal pre Aktualne.sk Radovan Ďurana. Ako ďalej dodal, daňové úľavy nie sú ideálnym riešením, vhodnejšie je plošné zníženie sadzby, ktoré nevytvára nežiadúce motivácie. Ak má byť opatrenie prijaté, malo by mať parametre stanovené zákonom, aby politici a úradníci nemohli rozhodovať, kto úľavy získa.

Smer predstaví nový sociálny balíček. Ešte však nesplnil ani sľuby z prvého (Aktuality.sk)

Ekonomike sa bude dariť a je potrebné, aby si to užili aj ľudia - s takouto myšlienkou prichádza vláda Roberta Fica. Zajtra má predstaviť už druhý sociálny balíček. „Je rok pred voľbami, takže je úplne štandardné a logické, že vláda si takýmto spôsobom chce upevniť svoje postavenie,“ myslí si politológ Marcel Martinkovič. Vláda však splnila zatiaľ iba dve tretiny z prvého balíčka, ktorý predstavila vlani.
Rast máme pocítiť

„Predchádzajúce vlády sa zameriavali na rast ekonomiky. Ficova vláda sa snaží, aby rast ekonomiky pocítili aj voliči Smeru na vlastných peňaženkách. Ľudia budú mať potom pocit, že sa o nich vláda stará a že plní svoje sľuby,“ pokračuje politológ.

Vláda sa snaží z rastu ekonomiky vyťažiť aj politické body. OECD nám pripravilo priaznivú prognózu reálneho HDP a je možné, že sa ešte zvýši, ak sa sem nasťahujú ďalší zahraniční investori.

Z jedného vrecka vezmem, do druhého vrátim

Nový balík nadväzuje na doterajšiu vládnu politiku, teda veľa financií vyberať, ale aj veľa prerozdeľovať. Niektorí analytici s tým nesúhlasia. "Z jedného vrecka vezmem, do druhého vrátim, ale o 10 % menej, z tých zaplatíme úradníkov," komentuje prerozdeľovanie zdrojov analytik Radovan Ďurana z INESS. Do tejto kategórie podľa neho patria populárne kroky ako zlacnenie autobusov pre študentov a dovolenkové poukazy z nového balíka, ako aj vlaky zadarmo či vianočný príspevok z prvého.

Dočkať by sme sa mali aj nižšej sadzby DPH na potraviny. "Európska komisia, Svetová banka, OECD, všetci odporúčajú znižovať daňové a odvodové zaťaženie práce, a viac zaťažovať spotrebu. Vysoká nezamestnanosť si pýta zníženie nákladov na prácu. Vláda po mnohých rokoch urgencií nakoniec znížila náklady práce nízkopríjmovým zamestnancom, ale odvody ostávajú naďalej vysoké pre všetky ostatné skupiny zamestnancov," dodáva analytik.
Výhody aj pre firmy

Podľa politológa je na prvý pohľad zjavné, že balíček cieli na voličov strany Smer, teda na dôchodcov a študentov – prvovoličov. „Cieľom balíčkov je dokázať, že vláda sa o nich stará a nezabúda na nich,“ dodal.

Druhý balík však obsahuje aj viacero výhod pre firmy. Vláda podľa uniknutých informácií o balíčku sľubuje, že uľaví od časti daní firmám, ktoré vytvoria pracovné miesta v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou alebo so zhoršenou infraštruktúrou.

"Daňové úľavy môžu byť zaujímavé pre firmy s vysokým ziskom, ale pracovné miesta tvoria aj firmy, s nízkym ziskom - a tých je na východe nemálo. Daňové úľavy nie sú ideálnym riešením, vhodnejšie je plošné zníženie sadzby, ktoré nevytvára nežiadúce motivácie. Ak má byť opatrenie prijaté, malo by mať parametre stanovené zákonom, aby politici a úradníci nemohli rozhodovať, kto úľavy získa," myslí si analytik INESS Radovan Ďurana.

Podľa údajov o nezamestnanosti Štatistického úradu bola v marci na Slovensku miera nezamestnanosti v priemere na úrovni 12,06 percenta. Štyri okresy ju pritom mali viac ako dvojnásobnú. Boli to Rimavská Sobota (29,71 percenta), Revúca (26,46), Kežmarok (24,72) a Rožňava (24,09).

Firmy by podľa všetkého mali získať aj lacnejšie energie, najmä elektrinu. "Vysoká cena elektriny je dlhodobý problém, a zníženie ceny je žiadúce, pokiaľ bude dosiahnuté transparentne a udržateľne a nie popresúvaním poplatkov medzi sektormi. Takým krokom by napríklad bolo financovanie OZE priamo z rozpočtu nie prostredníctvom skrytých poplatkov," zhodnotil analytik.
Prvý balík nie je hotový

Onedlho sa dozvieme, čo bude v novom sociálnom balíčku a ešte sme ani nerozbalili všetky darčeky z prvého. Vláda si ich necháva na tento, no niektoré až na budúci rok.

Premiér sa nedávno pochválil, že počas jeho vlády klesla cena plynu v priemere o 1,14 percenta. Zníženia cien plynu „o dvojcifernú sumu“ by sme sa mali dočkať už tento rok. Premiér zatiaľ neprezradil, koľko na plyne ušetríme, podľa doterajších informácií sa však očakáva, že najviac ušetria tí, ktorí plynom aj kúria a tiež takzvané „energeticky chudobné“ domácnosti.

"Zlacňovanie energií formou znižovania ceny je najhorší možný spôsob pomoci domácností. Vláda by nemala zasahovať do trhových cien, ale ak chce pomáhať domácnostiam, mala by to robiť napriamo cez špeciálnu dávku priamo z rozpočtu štátu," myslí si Ďurana.

Už viac ako rok vláda chystá podporu inovatívnych technologických firiem, teda startupov. Konkrétne kroky však zatiaľ nepredstavila.

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 22.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards