Nižšiu DPH Fico nechcel (Sme)

Mnohí nezamestnaní by skôr ocenili nižšie odvody, aby sa k práci vôbec dostali, komentoval 22.5.2015 druhý sociálny balíček Radovan Ďurana.

Nižšiu DPH Fico nechcel (Sme)

Ešte nedávno premiérovi ľudia tvrdili, že by nás nižšie dane na potraviny vyšli pridraho. Dnes sa o nich hovorí ako o pilieri druhého balíčka.

BRATISLAVA. Súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) už dávnejšie sľubovala, že opäť zníži sadzbu DPH na potraviny a lieky. Pri potravinách sa hovorí o sadzbe 10 percent a pri liekoch 5 percent.

Doposiaľ sa tak nestalo, hoci od roku 2007 platí na lieky znížená sadzba 10 percent. Po zavedení nižšej dane z liekov stratil štát viac ako 106-miliónov eur.

„Nižšia DPH pomáha bohatým ľuďom, vyššia minimálna mzda zas vytvára bariéru pre zamestnávanie ľudí s nižšou kvalifikáciou,“ konštatuje Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) .

Dodáva, že vláda robí často také opatrenia, ktoré zvyšujú deficit verejných financií.

Pred tromi rokmi nižšiu daň Fico zamietol

Nižšia daň z potravín sa ešte v roku 2012 pozdávala ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer-SD). Podľa neho by bolo fér, keby potraviny, ktoré sa denne konzumujú a bez ktorých nevieme existovať, mali nižšiu DPH.

Premiér v tom čase reagoval na Jahnátkove slová tým, že sadzbu na DPH znižovať neplánuje. „Topíme sa tu v dlhoch a potom príde geniálna otázka, či chceme znížiť DPH. Pýtam sa z čoho.“

Zástupcovia rezortu financií ešte v polovici apríla tohto roka tvrdili, že nie je možné, aby sa DPH na potraviny znižovala. „Zachovanie sadzby dane vo výške 20 percent má v nasledujúcich rokoch prispieť k pokračovaniu v znižovaní schodku verejnej správy.“

Zníženie DPH na potraviny o polovicu (teda na 10 percent) by znamenalo výpadok daňových príjmov na DPH viac než 200 miliónov eur, vyčíslilo nedávno ministerstvo.

Reťazce sa musia pridať

Ak vláda prinesie v druhom sociálnom balíčku nižšiu DPH na základné potraviny, obchodné reťazce sa budú musieť v memorande zaviazať, že toto zníženie premietne aj do cien pre zákazníkov. „Mnohí nezamestnaní by skôr ocenili nižšie odvody, aby sa k práci vôbec dostali,“ myslí si Radovan Ďurana z INESS.

Pozitívom zavedenia nižšej DPH na potraviny by podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bolo zníženie motivácie na podvody s DPH.

Podľa potravinárov totiž Slovensku patrí čelná priečka medzi krajinami Únie v podvodoch na DPH pri obchode s agrokomoditami a potravinami.

Martina Rsábová

Sme, 22.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards