Nižšiu DPH Fico nechcel (Sme)
Mnohí nezamestnaní by skôr ocenili nižšie odvody, aby sa k práci vôbec dostali, komentoval 22.5.2015 druhý sociálny balíček Radovan Ďurana.

Ešte nedávno premiérovi ľudia tvrdili, že by nás nižšie dane na potraviny vyšli pridraho. Dnes sa o nich hovorí ako o pilieri druhého balíčka.
BRATISLAVA. Súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD) už dávnejšie sľubovala, že opäť zníži sadzbu DPH na potraviny a lieky. Pri potravinách sa hovorí o sadzbe 10 percent a pri liekoch 5 percent.
Doposiaľ sa tak nestalo, hoci od roku 2007 platí na lieky znížená sadzba 10 percent. Po zavedení nižšej dane z liekov stratil štát viac ako 106-miliónov eur.
„Nižšia DPH pomáha bohatým ľuďom, vyššia minimálna mzda zas vytvára bariéru pre zamestnávanie ľudí s nižšou kvalifikáciou,“ konštatuje Peter Goliaš, riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) .
Dodáva, že vláda robí často také opatrenia, ktoré zvyšujú deficit verejných financií.
Pred tromi rokmi nižšiu daň Fico zamietol
Nižšia daň z potravín sa ešte v roku 2012 pozdávala ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer-SD). Podľa neho by bolo fér, keby potraviny, ktoré sa denne konzumujú a bez ktorých nevieme existovať, mali nižšiu DPH.
Premiér v tom čase reagoval na Jahnátkove slová tým, že sadzbu na DPH znižovať neplánuje. „Topíme sa tu v dlhoch a potom príde geniálna otázka, či chceme znížiť DPH. Pýtam sa z čoho.“
Zástupcovia rezortu financií ešte v polovici apríla tohto roka tvrdili, že nie je možné, aby sa DPH na potraviny znižovala. „Zachovanie sadzby dane vo výške 20 percent má v nasledujúcich rokoch prispieť k pokračovaniu v znižovaní schodku verejnej správy.“
Zníženie DPH na potraviny o polovicu (teda na 10 percent) by znamenalo výpadok daňových príjmov na DPH viac než 200 miliónov eur, vyčíslilo nedávno ministerstvo.
Reťazce sa musia pridať
Ak vláda prinesie v druhom sociálnom balíčku nižšiu DPH na základné potraviny, obchodné reťazce sa budú musieť v memorande zaviazať, že toto zníženie premietne aj do cien pre zákazníkov. „Mnohí nezamestnaní by skôr ocenili nižšie odvody, aby sa k práci vôbec dostali,“ myslí si Radovan Ďurana z INESS.
Pozitívom zavedenia nižšej DPH na potraviny by podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bolo zníženie motivácie na podvody s DPH.
Podľa potravinárov totiž Slovensku patrí čelná priečka medzi krajinami Únie v podvodoch na DPH pri obchode s agrokomoditami a potravinami.
Martina Rsábová