Batoľa aj dospelý. Každý pošle štátu 5200 eur (Sme)

Denník Sme priniesol 20.5.2015 Účet za služby štátu, ktorého autorom je INESS.

Batoľa aj dospelý. Každý pošle štátu 5200 eur (Sme)

Až tretina našich daní a odvodov ide na dôchodky a zdravotnú starostlivosť. Rodinu však zanedbávame.

BRATISLAVA. Kde končia peniaze, ktoré zaplatíme na daniach a odvodoch? Odpoveď nájdeme na špeciálnom bločku, ktorý každému občanovi vystavil inštitút INESS v spolupráci so sme.sk.

Vyplýva z neho, že každý občan – od dieťaťa po dôchodcu – zaplatí tento rok štátu 5254 eur. Táto suma zahŕňa dane, odvody, poplatky aj dividendy. V porovnaní s vlaňajškom je vyššia o 443 eur.

Odsúvame rodiny

Bloček ukazuje, že až tretina našich peňazí putuje na dôchodky a zdravotnú starostlivosť.

„Na prvý pohľad je to veľa. Sociálnu oblasť však musíme zabezpečovať a tlačí nás do toho aj Európa. So starnutím obyvateľstva sa táto suma bude ešte zvyšovať,“ hovorí Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív.

Zaujímavé je, že kým na dôchodky dá každý človek takmer tisíc eur, na podporu rodiny len 170.

„Tento nepomer bije do očí. Štát by mal viac posielať mladým rodinám, aby boli motivované mať deti,“ dopĺňa Halás. Viac peňazí ako rodiny dostávajú dokonca aj železnice.
Topia nás eurofondy

V porovnaní s vlaňajškom si výrazne polepšilo životné prostredie. Suma, ktorú posielame na jeho ochranu, sa zvýšila o 75 percent. Každý človek naň dá 110 eur, kým v minulom roku to bolo 63.

„Súvisí to s eurofondmi. Štát ich nestihol vyčerpať a chce ich minúť v poslednej chvíli. Tieto peniaze však nedostaneme zadarmo, musíme na ne doplatiť zo štátneho rozpočtu. Preto ten výrazný nárast,“ vysvetľuje Radovan Ďurana z INESS.
Trest za bezplatné vlaky


Zvýšila sa aj suma, ktorá z našich daní odchádza na železnice. Bloček ukazuje, že kým vlani sme na ne dali 171 eur, tento rok je to 199 eur. Môže za to rekonštrukcia tratí, ale aj bezplatné vlaky, hovorí INESS.


Bloček sa končí vyčísleným dlhom každého občana. „Štát v roku 2015 minie o sedem percent viac, ako vyberie. Preto dlh každého občana vzrastie o 319 eur a dosiahne 7819 eur,“ píše sa v ňom.

Martin Filko, ktorý riadi Inštitút finančnej politiky, takýto bloček víta. Ľuďom dokáže vysvetliť, kam putujú peniaze z daní a odvodov.

„Aby poskytol plný obraz, mal by obsahovať aj porovnanie vývoja výsledkov v jednotlivých sektoroch,“ hovorí Filko.

Jana Trebulová

Sme, 20.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards