Ďalší Ficov darček: Lacnejšie autobusy a nižšia daň na základné potraviny? (Aktuality.sk)

Situácia vo verejných financiách sa síce stabilizovala, ale stále máme obrovský dlh, ktorý by mal byť výraznejšie znižovaný, konštatoval na margo druhého sociálneho balíčka 18.5.2015 Ján Dinga.

Ďalší Ficov darček: Lacnejšie autobusy a nižšia daň na základné potraviny? (Aktuality.sk)

Po sobotňajšom sneme Smeru-SD by mala vládna strana predstaviť nové darčeky pre Slovákov. Po bezplatnom cestovaní vlakom to má byť lacnejšie cestovné v autobusoch, či znížená DPH na základné potraviny.

Správu priniesla agentúra SITA.

Ekonómovia hodnotia zamýšľané opatrenia Ficovho kabinetu negatívne. Ako povedal analytik inštitútu INESS Ján Dinga, vláda by sa skôr mala zameriavať na presnú adresnú štátnu pomoc, a nie poskytovať sociálnu pomoc širokým vrstvám obyvateľstva, teda aj tým, ktorí ju vôbec nepotrebujú. Podľa neho by sa mal Smer oveľa viac zamerať na znižovanie verejného zadĺženia.

„Situácia vo verejných financiách sa síce stabilizovala, ale stále máme obrovský dlh, ktorý by mal byť výraznejšie znižovaný,“ uviedol Dinga.

Riziko príchodu neočakávanej krízy tu stále existuje, čo by mohlo následne spôsobiť výrazné problémy našej štátnej kase. „Následne škrtanie výdavkov by bolo potom veľmi obtiažne, keď sa zavedú podobné sociálne balíčky. Príkladom je vianočný dôchodok, ktorý nebol zrušený ani počas nedávnej recesie,“ dodal.
 
V novom sociálnom balíčku vlády, ktorý premiér Fico predstavil v marci tohto roku, sa chcel venovať podpore zamestnanosti a mladým rodinám.

V polovici mája ho ešte stále nepredstavili, ale premiér tvrdí, že na ňom intenzívne pracujú.

Odkryť ho chcú 23. mája, po straníckom sneme.

Fico dodáva, že majú recept na zvýšenie tržieb v cestovnom ruchu.

Ďalším zatiaľ známym konkrétnym krokom na podporu hospodárstva má byť podľa Fica program zatepľovania rodinných domov.

Aktuality.sk, 18.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards