Daňová kobra hryzie. Brusel však kritizuje, že slabo (Hospodárske noviny)

Podarilo sa zvýšiť úspešnosť výberu DPH, ale ťažko prisúdiť tento efekt konkrétnym nástrojom, povedal na margo daňovej kobry 18.5.2015 Radovan Ďurana.

Daňová kobra hryzie. Brusel však kritizuje, že slabo (Hospodárske noviny)

„Absolútny úspech.“ Tak pred časom hodnotil bločkovú lotériu či prácu daňovej kobry minister financií Peter Kažimír. Tieto dve opatrenia patria medzi najznámejšie nástroje v boji proti daňovým únikom. Šéf rezortu financií sa nimi dokonca chváli i pred svojimi zahraničnými kolegami. Bruselu však tento pokrok zrejme stále nestačí. „Mali by ste zvýšiť efektivitu výberu daní,“ odkázali euroúradníci Slovensku. Rezort financií však oponuje a tvrdí, že väčšina nástrojov sa ukázala ako veľmi efektívna, keď za tri roky do štátnej kasy priniesla navyše približne 900 miliónov eur. V súčasnosti však rezort pripravuje ďalšie opatrenia, zatiaľ bez konkrétností. Faktom však je, že len na dani z pridanej hodnoty Slovensko príde takmer o tri miliardy eur ročne. Milióny strácame aj na nepriznanej korporátnej dani. „Občas som mal pocit, že sú to len marketingové opatrenia ako opatrenia, ktoré by mohli vyriešiť situáciu na Slovensku. Okrem toho, boli často krátkozraké,“ hodnotí analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Že je potrebné urobiť ďalšie zmeny, aby úniky na dani poklesli, priznáva aj rezort financií. Ako totiž dodáva jeho tlačový odbor – na základe zhodnotenia výsledkov z týchto opatrení ministerstvo pripravuje ďalšie opatrenia zamerané na boj proti daňovým únikom, ktoré predstaví v blízkej budúcnosti. O aké opatrenia pôjde, rezort nekonkretizoval.

Problémom je starnúce obyvateľstvo

Podľa Európskej komisie by však malo ísť o efektívne opatrenia. Dôvodom je starnutie obyvateľstva, teda fakt, že o pár rokov bude viac dôchodcov ako pracujúcich. To znamená, že vláda nebude mať dostatok peňazí, aby zabezpečila napríklad vyplácanie dôchodkov. „V budúcnosti sa zvýšia náklady spojené so starnutím populácie, ovplyvnia dlhovú pozíciu Slovenska v budúcnosti,“ konštatuje komisia s tým, že zvýšenie výberu daní je jedna z ciest, ako v budúcnosti túto situáciu vyriešiť.

Aj napriek tomu, že väčšinu opatrení považujú odborníci za nedostačujúcu na slovenské pomery, uznávajú, že napríklad daňová kobra prináša výsledky. Od jej spustenia v roku 2012 daniari vypátrali úniky za takmer 190 miliónov eur. „Podarilo sa zvýšiť úspešnosť výberu DPH, ale ťažko prisúdiť tento efekt konkrétnym nástrojom,“ hodnotí analytik INESS Radovan Ďurana.

Odhaľujú aj podvody s DPH

Pozitívom je, že sa kobre darí odhaliť aj väčšie podvody. Daňová kobra odhalila podvody pri fiktívnych obchodoch s prírodným kameňom. Štát mohol pri nich prísť až o 40 miliónov eur. Do prípadu bolo zapojených 67 firiem a vyšetrovateľ obvinil 26 ľudí. Podľa prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho išlo o jeden z najväčších prípadov daňovej kobry, ktorý prebiehal už od roku 2008.

Aj v tomto prípade sa Slováci snažili štát oklamať cez nadmerný odpočet DPH. Princíp spočíval vo fiktívnom spracúvaní kameňa. Podnikatelia najprv nakúpili neopracovaný kameň, ktorý predali cez niekoľko spoločností. Tie tvrdili, že ho opracúvajú, čím jeho hodnota rástla. Napríklad mali z neho vyrábať dlažbu či náhrobné kamene. Tie potom predávali, ale nezaplatili daň z pridanej hodnoty. Podarilo sa im to vďaka tomu, že sa spoločnosť stratila alebo prepísala na nekontaktnú osobu. Kupujúci však následne požiadali o vrátenie nadmerného odpočtu dane, pretože tovar vyvážali do zahraničia. Putoval do Česka a následne do Srbska. Bol to však stále ten istý neopracovaný kameň ako na začiatku. Následne sa vracal naspäť na Slovensko a celý proces sa opakoval.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 18.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards