Sociálna poisťovňa nezaháľa. Listy o druhom pilieri sú aj na železniciach (Sme)

Ľudia, ktorí v súčasnosti dosiahli dôchodkový vek a z druhého piliera im vypočítali nízke dôchodky, by mali zvážiť svoje zotrvanie, povedal pre Sme 15.5.2015 Radovan Ďurana.

Sociálna poisťovňa nezaháľa. Listy o druhom pilieri sú aj na železniciach (Sme)

Koľko stála výroba listov, ktoré navádzajú na odchod z druhého piliera, stále nie je jasné.

BRATISLAVA. Kampaň proti druhému pilieru sa stupňuje. Už v najbližších dňoch by sporitelia mali dostať druhý list od Sociálnej poisťovne, v ktorom im pripomenie, ako z neho môžu vystúpiť.

Prvý list vyvolal pobúrenie širokej verejnosti a dôchodkových správcovských spoločností. Nepriamo totiž odhováral ľudí od súkromných dôchodkov.

Obsah druhého listu Sociálna poisťovňa tají. Sporitelia ho dostanú do 15. júna, keď sa druhý pilier opäť uzavrie.
Listové tajomstvo

Podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Petra Višvádera by bolo neslušné prezrádzať obsah pripravovaného listu. Nechce totiž porušiť listové tajomstvo.

„Najskôr by ho mali dostať adresáti. Nám neprináleží zverejňovať ho. Ak ho zverejnia adresáti, bude to ich vec,“ zareagoval Višváder.

O niečo viac povedal pred dvoma týždňami minister práce Ján Richter. Druhý list by mal reagovať na kritiku toho prvého.

„Viac sa začína hovoriť o prvom ako o druhom pilieri. Možno bude treba povedať, aký je a aký bude vývoj prvého piliera, aby sa ľudia mohli objektívnejšie rozhodnúť,“ uviedol vtedy Richter.

Narážal na to, že podľa mnohých analytikov budú štátne dôchodky čoraz nižšie, pretože na ne nebude mať kto zarábať. V roku 2060 sa strojnásobí počet ľudí nad 65 rokov a na ich dôchodky bude pracovať čoraz menej osôb. Preto, na rozdiel od vlády, odporúčajú sporenie aj v druhom pilieri.
Kampaň na železniciach

Sociálna poisťovňa neprezradila ani to, koľko ju výroba a distribúcia oboch listov bude stáť.

Podľa zistení denníka SME ich však neposiela iba sporiteľom. Prvý list sa objavil aj na viacerých železničných staniciach. Napríklad vo Zvolene bolo asi 20 kusov položených pri okienku, kde si cestujúci kupujú lístky.

„Letáky boli distribuované v 30 uzlových železničných staniciach. Náklad si realizovala Sociálna poisťovňa. Odvíjal sa od predpokladanej frekvencie cestujúcich,“ potvrdila Martina Pavliková, hovorkyňa Železníc SR.

Poisťovňa v tom problém nevidí. O druhom pilieri vraj chcela informovať čo najviac ľudí. „Využili sme napríklad úrady práce, železničné stanice, poštové úrady. Sú to miesta, kde denne prejde veľa ľudí,“ povedal Višváder. V distribúcii na verejných miestach im nebránilo ani listové tajomstvo, pre ktoré nechce zverejniť druhý list.
Vstupujú aj vystupujú

Druhý pilier je otvorený už štvrtýkrát. Znamená to, že sporitelia sa od 15. marca do 15. júna tohto roka môžu rozhodnúť, či v ňom ostanú, alebo vystúpia. Doteraz odišlo 30­tisíc ľudí a zhruba päťtisíc sporiteľov vstúpilo.

Aj keď sa odporúčania analytikov líšia, skôr vystúpiť by mali ľudia nad 45 rokov a tiež sporitelia, ktorí nezarábajú priemernú mzdu 858 eur. Svoje zotrvanie by mali zvážiť aj ľudia od 40 do 45 rokov.

Druhý pilier sa, naopak, môže oplatiť sporiteľom do 40 rokov, ktorí zarábajú nadpriemerne.

„Ľudia, ktorí v súčasnosti dosiahli dôchodkový vek a z druhého piliera im vypočítali nízke dôchodky, by mali zvážiť svoje zotrvanie,“ hovorí Radovan Ďurana z INESS.

Zároveň pripomína, že istotou nie je ani štátny dôchodok. Už dnes ho musia dotovať, keďže peniaze vyzbierané z odvodov nestačia na vyplácanie dôchodkov. Táto situácia sa pre starnutie obyvateľov bude naďalej zhoršovať. Ďurana preto odporúča, aby si ľudia sporili aj po vlastnej osi.

Pri vystupovaní z druhého piliera treba vyplniť tlačivo, ktoré je na pobočkách a webovej stránke Sociálnej poisťovne. Po jeho schválení sa peniaze z druhého piliera presunú do poisťovne. Sporiteľ s nimi nepríde do kontaktu. Od tejto chvíle sa bude Sociálna poisťovňa správať, ako keby človek v druhom pilieri nikdy nebol.

Fondy treba sledovať

Pri vstupe do druhého piliera sú pravidlá iné. Človek si musí nájsť dôchodkovú správcovskú spoločnosť a uzatvoriť s ňou zmluvu. Zároveň sa musí rozhodnúť, či si chce sporiť v garantovaných, alebo negarantovaných dôchodkových fondoch.

Garantované sú vhodnejšie pre starších ľudí a výnos z nich je menší. Negarantované prinesú zhodnotenie najmä mladším ročníkom.

O peniaze v druhom pilieri sa treba starať. Sporitelia by si mali sledovať, kedy je pre nich výhodné presunúť peniaze z jedného fondu do druhého.

„Faktom je, že ľudia, ktorí si budú sporiť ešte minimálne 20 rokov, by mali byť veľmi opatrní pri sporení výlučne v dlhopisových garantovaných fondoch,“ uvádza analytik Ján Šebo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Pri sporení v týchto fondoch totiž mladému človeku vzniká riziko, že jeho budúci dôchodok z oboch pilierov bude nižší ako čisto štátny dôchodok. Ako sa darí peniazom v druhom pilieri a kedy ich treba presunúť do iného fondu, musí si sledovať každý sám.

Jana Trebulová, Simona Blehová

Sme, 15.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards