Daňová kobra hryzie slabo. Brusel nás karhá za zlý výber daní (Aktuality.sk)

Ako povedal pre Aktuality.sk 14.5.2015 Radovan Ďurana, štát na daniach a odvodoch by mal tento rok vybrať o 3,5 mld. eur viac, ako v roku 2012. Daní a odvodov je dosť, problém je v tom, že štát míňa neefektívne a viac ako vyberie.

Daňová kobra hryzie slabo. Brusel nás karhá za zlý výber daní (Aktuality.sk)

Veľký úspech a udalosť storočia. Takto zhodnotil minister Peter Kažimír bločkovú lotériu a Daňovú kobru. Nadšenie však schladila studená sprcha z Bruselu. Európska komisia si myslí, že by sme mali efektivitu výberu daní zlepšiť.
Zlepšili ste sa. Ale nie dosť

Komisia vydala polročné odporúčania pre členské krajiny. Slovensku okrem zlepšenia výberu daní odporúčajú aj zlepšiť fungovanie zdravotníctva a štátnej správy, riešenie otázky dlhodobo nezamestnaných, školstva a integrácie menšín, či napríklad zlepšenie konkurencie vo verejnom obstarávaní. Paradoxne ide o témy a oblasti, na ktoré sa vláda zameriava najviac. Komisia na jednej strane uznáva, že krajina v tomto smere robí veľké pokroky, stále je to však málo.

„Aj keď nedávne zmeny daňového systému prispeli k zlepšeniu verejných financií, v budúcnosti sa zvýšia náklady spojené so starnutím populácie, ovplyvnia dlhovú pozíciu Slovenska v budúcnosti,“ konštatuje komisia s tým, že okrem výberu daní sa vláda musí zamerať aj na efektívnosť financovania zdravotníctva.
Ubudli úniky DPH

Vláda skutočne zlepšila výber daní najmä v minulom roku. Pomohli k tomu najmä nástroje proti daňovým únikom – projekt Daňovej kobry či napríklad bločkovej lotérie.

„Podľa aktuálneho odhadu priniesol boj proti daňovým únikom na DPH oproti úrovni z roka 2012 do rozpočtu v 2013 dodatočné príjmy vo výške 248 miliónov eur, 650 miliónov eur v roku 2014, a v roku 2015 by mal priniesť 744 mil. eur, čo je spolu viac ako 1,6 miliardy eur,“ uvádza tlačový odbor ministerstva financií.

Analytik Radovan Ďurana z INESS si však myslí, že výber daní nie je hlavným problémom. Dôležité je, ako štát peniaze míňa.

„Štát na daniach a odvodoch by mal tento rok vybrať o 3,5 mld. eur viac, ako v roku 2012. Daní a odvodov je dosť, problém je v tom, že štát míňa neefektívne a viac ako vyberie,“ skonštatoval Ďurana. „Keby finančná správa efektívnejšie spravovala výber DPH (nedochádzalo by k neoprávneným nadmerným odpočtom), vznikol by priestor na vyrovnanie rozpočtu, či zníženie daňového zaťaženia,“ doplnil.

Štát chystá nové zbrane

„Ministerstvo financií prichádza s novelami viacerých daňových zákonov, ktorými reaguje jednak na požiadavky trhu, ale aj na situácie, ku ktorým v poslednom čase došlo a v neposlednom rade pokračuje v boji proti daňovým únikom, ubezpečuje tlačové oddelenie ministerstva.

Medzi novinky má patriť novela zákona o DPH, ktorá má uľaviť malým firmám. „Novela umožní, aby dodávatelia mohli platiť DPH až potom, čo im odberateľ zaplatí faktúru za tovary a služby. Odberatelia si tiež budú môcť uplatniť odpočty dane až po tom, keď faktúru uhradia,“ uviedol štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc.

Novinky plánuje ministerstvo v oblasti zákona o správe daní a pripravuje sa aj novela zákona o spotrebnej dani.

Ivana Sladkovská

Aktuality.sk, 14.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards