13 m2 kancelárie má priemerne štátny úradník v ČR

Vyplýva z dosiaľ neúplných z údajov Centrálneho registra administratívnych budov, ktorý tento týždeň zverejní Ministerstvo financií ČR. Náklady na jedného úradníka sú 1 209 Eur ročne (33 268 Kč).

13 m2 kancelárie má priemerne štátny úradník v ČR

Čo by na toto číslo (13 m2) povedali zamestnanci moderných call centier?

Českí štátni úradníci platia 36 mil. eur za prenájom budov (676 mil. Kč a ďalších 331 mil. kč za prevádzku), ktoré štát nevlastní. Za prevádzku vlastných nehnuteľností platí 105 mil. eur (2,9 mld. Kč). Vo vlastných budovách teda spotrebuje štvrtinu celkových nákladov.

Z prieskumu vyplynuli také extrémy, ako prenájom budovy, ktorý v prepočte na jedného úradníka stojí mesačne 436 eur (12 tis. Kč). Obrovská suma, ak predpokladáme priemerný plat úradníka okolo 1000 eur.

Podľa českých noriem je minimálna plocha kancelárie na úradníka 5m2, 8m2 je považovaných za adekvátny priestor. Kancelária, v ktorej dochádza k pracovným stretnutiam, by mala mať minimálne 12 m2, ideálne 16 m2. Zaujímavé je, že údaje o nákladoch a plochách vypĺňajú samotné inštitúcie. Pochopiteľne, vznikajú nepresnosti. Ministerstvo financií sa i napriek nepresnostiam rozhodlo údaje zverejniť. Aj na základe britských skúseností dospeli k záveru, že lepšie nepresné, ako žiadne. Koniec koncov, dotknuté „predražené“ inštitúcie budú mať dobré dôvody svoje údaje spresniť.

Kedysi v pradávnej minulosti sa aj na Slovensku hovorilo o Agentúre majetkových služieb. Ale ako vravia Česi – skutek utek. Počiatkovi vtedy plány zatrhol Slota. I napriek tomu, že súčasná vláda má podobný zámer v Programovom vyhlásení, potrebná legislatíva bola prijatá až koncom minulého roka. Kedy však bude verejne prístupná základná databáza, ktorá by umožnila znížiť náklady na prevádzku verejnej správy, efektívnejšie využívanie voľných kapacít a verejný tlak na predražené nájmy súkromných nehnuteľností, je stále vo hviezdach.

Zdroj pre ČR: Lidové noviny Kancelář přijde na 33 268 korun ročně.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards