Pozrite si, ako od júla narastú dôchodky desiatkam tisíc ľudí (Sme)

Návrh dôchodku má šľachetný cieľ, ale dosahuje sa nešťastne. Náš sociálny systém nepotrebuje minimálny dôchodok, ale zamyslenie sa nad efektivitou súčasných dávok, komentoval minimálny dôchodok pre Sme 6.5.2015 Radovan Ďurana.

Pozrite si, ako od júla narastú dôchodky desiatkam tisíc ľudí (Sme)

Minimálna penzia má vytiahnuť ľudí zo sociálnej  siete. Podľa analytikov je nízka a voči niektorým nespravodlivá.

BRATISLAVA. Celý život ste pracovali a platili odvody? V tom prípade by vaša penzia nemala klesnúť pod 270 eur.

Štát zavádza novinku: Minimálny dôchodok pre všetkých, ktorí odrobili aspoň 30 rokov.

Pomôže to najchudobnejším, ktorých výplata kolísala okolo minimálnej mzdy. Doteraz mali dôchodok, ktorý nedosahoval ani hranicu životného minima, teda 198,09 eura. Aby prežili, museli žiadať o dávku v hmotnej núdzi.

To by sa malo zmeniť. Ak Sociálna poisťovňa vypočíta nižší ako minimálny dôchodok, štát rozdiel vyrovná. Novinka sa dotkne 75­tisíc dôchodcov.

„Cieľom je zabrániť, aby bol dôchodca odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi,“ zhrnul hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Viac práce, viac peňazí

Minimálny dôchodok dostanú starobní, ale aj invalidní dôchodcovia.

Jeho výška sa bude odvíjať od životného minima. Dôchodca, ktorý odrobil 30 rokov, dostane najmenej 269,50 eura. Je to presne 1,36­násobok životného minima. Za každý ďalší odpracovaný rok sa mu penzia zdvihne o dva percentuálne body.

V prípade, že penzista odvádzal viac ako 40 rokov, bude jeho penzia ešte vyššia. Za každý odpracovaný rok sa mu totiž pripočítajú tri percentuálne body. A tak dôchodok človeka, ktorý robil 43 rokov, neklesne pod 328,90 eura.

Platí to však len pre tých, ktorí majú alebo v budúcnosti budú mať dôchodok iba z prvého piliera.

Pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok sa budú počítať aj obdobia materskej dovolenky či základnej vojenskej služby.
Skupinkovanie?

Minimálny dôchodok však pomôže len chudobnejším penzistom. Tí, ktorí počas života zarábali viac, sa môžu cítiť ukrivdení. Tvrdia to oslovení analytici.

„Podmienky sú dobré pre tých, ktorí zarábali sumu životného minima. Tí dostanú dôchodok vo výške 270 eur,“ hovorí Vladimír Mariak, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky. Dodáva, že ľuďom, ktorí už dnes dostávajú 270 eur, sa to nemusí páčiť.

„Zjednodušene, najnižší dôchodok bude mať človek, ktorý zarábal 200, ale aj ten, čo mal 500 eur. Jedna skupina bude viac solidárna a z jej príjmu sa budú platiť penzie ostatným,“ dopĺňa Mariak.

Bez papierov

Podľa Radovana Ďuranu z INESS má minimálny dôchodok aj ďalšie chyby. Doteraz totiž platilo, že ak chcel chudobnejší dôchodca sociálnu dávku od štátu, musel dokazovať svoj príjem a majetok.

Po novom však rovnaký dôchodca dostane namiesto dávky minimálny dôchodok, ktorý ho má ochrániť pred chudobou. Svoj majetok však preukazovať nebude.

„Návrh dôchodku má šľachetný cieľ, ale dosahuje sa nešťastne. Náš sociálny systém nepotrebuje minimálny dôchodok, ale zamyslenie sa nad efektivitou súčasných dávok,“ hovorí Ďurana.

Ministerstvo práce sa bráni. Pri nastavení najnižšieho dôchodku vychádzalo z princípu solidarity a zásluhovosti. Tvrdí, že sa ich podarilo primerane skĺbiť.
Zvýšia aj federálnym

Ďalšou novinkou je zavedenie vyrovnávacieho príplatku. Dotkne sa asi tisícky dôchodcov, ktorí počas Česko-Slovenska pracovali vo firme, ktorá sídlila v Česku.

Štát im chce doplatiť rozdiel medzi sumou, ktorú by dostávali, keby pracovali iba na Slovensku. Čisto slovenský dôchodok im totiž môže priniesť viac peňazí. V priemere asi 95,50 eura za rok.

Podmienkou je, aby mali odpracovaných najmenej 25 československých rokov pred 1. januárom 1993 a aspoň rok podľa slovenských predpisov do 31. decembra 2003.

Týmto dôchodcom sa po rozdelení republiky umelo roztrhol pracovný život a dôchodky dostávali z oboch krajín. Pre mnohých to bolo nevýhodné aj vzhľadom na prijatie eura či oslabovanie českej koruny. Naše zákony však neumožňovali, aby im bol rozdiel doplatený.

„Netreba zabúdať, že kurz eura ako aj českej koruny sa mení a čisto slovenský dôchodok nemusí byť vždy ten výhodnejší,“ pripomína Vladimír Baláž, prognostik SAV.

Federálni dôchodcovia musia o tento príplatok požiadať. Následne ho budú dostávať spolu s dôchodkom. Sociálna poisťovňa ho prehodnotí vždy v januári, keď sa dôchodky valorizujú. V Česku obdobný zákon funguje už dva roky.

O všetkých zmenách rozhodne parlament na aktuálnej schôdzi. Ak novela zákona o sociálnom poistení prejde, minimálne dôchodky odštartujú od júla 2015 a vyrovnávacie príplatky od januára 2016.

Jana Trebulová

Sme, 8.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards