Fico sa rozhodol škrtať: Ministerstvo hospodárstva by malo skončiť spolu s Pavlisom, ide pod financie (Aktualne.sk)

Tento krok navrhujeme bez ohľadu na to, či vláda dokáže nájsť ministra, alebo nie už takmer desaťročie ako systémový krok v racionalizácii rezortov, skonštatoval pre Aktuálne.sk 29.4.2015 Richard Ďurana.

Fico sa rozhodol škrtať: Ministerstvo hospodárstva by malo skončiť spolu s Pavlisom, ide pod financie (Aktualne.sk)

Ministerstvu hospodárstva odzvonilo. Podľa informácií Aktuálne.sk sa premiér Robert Fico rozhodol tento rezort zrušiť. Jeho agendu by malo po novom prevziať ministerstvo financií. Vláda tak bude mať o jedného ministra menej, namiesto 13 ich zostane do konca volebného obdobia iba 12.

Oficiálne sa k týmto informáciám zatiaľ nechceli vyjadriť ani ministerstvo financií, ani samotný premiér. Ten dal dnes len stanovisko, že pošle prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na poverenie vedením rezortu hospodárstva už zajtra. "Buď to bude podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, alebo podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny," cituje Fica agentúra TASR.

Pôvodne mal funkciu po Pavlovi Pavlisovi, ktorý sám abdikoval, prevziať minister financií Peter Kažimír len dočasne.

Smer-SD však nevie namiesto odídeného ministra nájsť plnohodnotnú náhradu, nakoľko vláde ostáva do volieb už len necelý rok.

„S nápadom dať tento rezort Kažimírovi prišiel sám premiér,“ prezradil Aktuálne.sk zdroj z vedenia strany.
Zrušením štát usporí

O zrušení ministerstva hospodárstva sa špekulovalo už aj v minulosti. V roku 2007 vydal Iness štúdiu, v ktorej navrhovali zlúčiť rezort hospodárstva s ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom dopravy. “Tento krok navrhujeme bez ohľadu na to, či vláda dokáže nájsť ministra, alebo nie už takmer desaťročie ako systémový krok v racionalizácii rezortov,“ skonštatoval pre Aktuálne.sk riaditeľ inštitútu Richard Ďurana.

Podľa neho by štát týmto krokom dosiahol nemalú úsporu. V roku 2007 analytici Inessu odhadovali, že zrušením ministerstva hospodárstva by mohol štát na mzdách a výdavkoch na chod rezortu ušetriť okolo 230 miliónov korún v starej mene.
Kauzy dvoch ministrov

Ministerstvo hospodárstva sa Fico rozhodol vymazať z mapy po tom, ako ho vo funkcii sklamal už druhý minister.

Prvým bol Tomáš Malatinský, ktorého dal premiér v júli minulého roka vymeniť z viacerých dôvodov. Oficiálne sa však k príčinám jeho odchodu nevyjadril.

Dôvodom však malo byť pochybné prideľovanie dotácii pre spriaznené firmy, či nezvládnutie dostavby elektrárne v Mochovciach.

Na stoličke ho vystriedal jeho štátny tajomník Pavol Pavlis. Tomu zlomilo krk rodinkárstvo. Za jeho ministrovania získala zákazky na zimnú údržbu, kosenie a čistenie komunikácií v rezorte firma Sitis, v ktorej je konateľom jeho švagor.

Zrušenie ministerstva nie je vo vláde Roberta Fica novinkou. Aj počas vlády s SNS a ĽS-HZDS Fico nechal vyškrtnúť zo zoznamu jedno z ministerstiev. Išlo o ministerstvo regionálneho rozvoja a výstavby, ktoré patrilo jeho koaličnému partnerovi SNS.
Kažimír sa osvedčil

Podľa politológ Tomáša Koziaka koná premiér pod tlakom blížiacich sa parlamentných volieb. Aj keď kompetenčne ministerstvo hospodárstva zrejme nespadá pod rezort financií, premiér sa rozhodol konať ako politik.

„Fico to nechce nechať na náhodu a rozhodol sa staviť na istotu. Kažimírovi nepochybne dôveruje,“ uviedol Koziak. Podľa neho sa financmajster osvedčil najmä v tom, že nemá na krku žiadny škandál. Zároveň sa navonok prejavuje ako človek, za ktorým nestojí žiadna lobby. „Alebo ju minimálne dokáže zvládať bez problémov a škandálov,“ dodal politológ.

Martina Ruttkayová

Aktualne.sk, 29.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards