Predbiehame aj susedov. Vo výdavkoch na dôchodky (Sme)
Nielenže dôchodky budú o štvrtinu drahšie, ale pracovať bude o tretinu menej ľudí ako dnes. Ako sa dá zafinancovať dôchodky pre viac ľudí, keď na ne bude platiť menej občanov?, konštatoval pre Sme 28.4.2015 Radovan Ďurana.

Na penzie a zdravotnú starostlivosť minie štát v budúcnosti oveľa viac.
BRATISLAVA. Do dôchodkov nalejeme omnoho viac peňazí ako ostatné európske krajiny, vyplýva zo správy z dielne rezortu financií.
Dôvodom je starnutie obyvateľstva. Na jedného dôchodcu bude v roku 2060 pracovať len jeden človek alebo ešte menej.
„Všetky členské krajiny budú najbližších 30 až 50 rokov čeliť podstatným demografickým zmenám. Tie budú mať negatívny vplyv na systémy dôchodkového a zdravotného zabezpečenia. Na Slovensku budú demografické zmeny jedny z najväčších,“ uvádza sa v Programe stability na roky 2015 až 2018.
Iným slovami, pôrodnosť poklesne a v roku 2060 budú u nás dva milióny penzistov. Počet ľudí v produktívnom veku pritom poklesne takmer o milión.
To spôsobí veľkú záťaž na verejné financie, v ktorých sa budú musieť nájsť peniaze pre penzistov. Podľa programu stability klesne celkový počet obyvateľov Slovenska približne len na 4,5 milióna.
„Výdavky na penzie sa do roku 2060 zvýšia o 2,2 percenta HDP na 10,7 percenta. Je to výrazne nad priemerom EÚ a V4,“ pokračuje správa.
Viac peňazí si vyžiada aj zdravotníctvo a zariadenia s dlhodobou starostlivosťou. Výdavky budú dokonca tretie najvyššie spomedzi krajín Únie.
Prvý alebo druhý?
Analytici na problémy prvého piliera dlhodobo upozorňujú. Poukazujú práve na starnutie obyvateľstva a fakt, že v systéme nebude dosť peňazí. Prekáža im aj to, že štát o rizikách nehovorí.
Analytik INESS Radovan Ďurana prirovnáva prvý pilier k deravému košíku. Neustále z neho ubúda a to, čo doň sporitelia vkladajú, sa im v budúcnosti nemusí vrátiť.
„Nielenže dôchodky budú o štvrtinu drahšie, ale pracovať bude o tretinu menej ľudí ako dnes. Ako sa dá zafinancovať dôchodky pre viac ľudí, keď na ne bude platiť menej občanov?“ pýta sa.
Štát by mal hovoriť aj o prvom pilieri a nerobiť výpočty dôchodkov na základe dnešných podmienok. Kým súčasní pracujúci pôjdu do dôchodku, podmienky sa určite zmenia, konštatuje Vladimír Mariak, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky.
A Sociálna poisťovňa by podľa analytikov mala ľudí informovať, koľko peňazí zo štátneho piliera dostanú.⋌
Ministerstvo práce sa k situácii v prvom pilieri nevyjadruje. Na otázky, či sa dôchodkový systém bude meniť, alebo či budú informovať ľudí aj o rizikách prvého piliera, do uzávierky neodpovedalo.
Dlhšia práca, nižšia penzia
Možností, ako riešiť problém s výrazným starnutím slovenskej populácie a z toho dôvodu zvyšujúcich sa verejných výdavkov na dôchodky a zdravotnú starostlivosť, je viacero – znížiť dôchodky, zvýšiť dane alebo motivovať k súkromným úsporám.
„Druhý pilier nestojí nič navyše. Ľudia si môžu odložiť časť odvodu, ktorý by aj tak zaplatili do Sociálnej poisťovne. Je nástrojom, aby sme v dôchodku neboli na sto percent závislí od vlády,“ vysvetľuje Mariak.
„Oklamať demografiu sa nedá. Ak sa rodí menej detí a obyvateľstvo starne, peniaze na dôchodky budú chýbať. Ľudia si môžu sporiť aj inak ako cez štátnu poisťovňu. V hre však naďalej bude aj zvyšovanie daní a odvodov,“ dopĺňa Vladimír Baláž, prognostik SAV.
Ďalšou možnosťou je upraviť vzorec na výpočet dôchodku tak, aby odrážal starnutie obyvateľstva. Podľa Petra Goliaša z INEKO by potom dôchodky rástli pomalšie.
Jana Trebulová