Predbiehame aj susedov. Vo výdavkoch na dôchodky (Sme)

Nielenže dôchodky budú o štvrtinu drahšie, ale pracovať bude o tretinu menej ľudí ako dnes. Ako sa dá zafinancovať dôchodky pre viac ľudí, keď na ne bude platiť menej občanov?, konštatoval pre Sme 28.4.2015 Radovan Ďurana.

Predbiehame aj susedov. Vo výdavkoch na dôchodky (Sme)

Na penzie a zdravotnú starostlivosť minie štát v budúcnosti oveľa viac.

BRATISLAVA. Do dôchodkov nalejeme omnoho viac peňazí ako ostatné európske krajiny, vyplýva zo správy z dielne rezortu financií.

Dôvodom je starnutie obyvateľstva. Na jedného dôchodcu bude v roku 2060 pracovať len jeden človek alebo ešte menej.

„Všetky členské krajiny budú najbližších 30 až 50 rokov čeliť podstatným demografickým zmenám. Tie budú mať negatívny vplyv na systémy dôchodkového a zdravotného zabezpečenia. Na Slovensku budú demografické zmeny jedny z najväčších,“ uvádza sa v Programe stability na roky 2015 až 2018.

Iným slovami, pôrodnosť poklesne a v roku 2060 budú u nás dva milióny penzistov. Počet ľudí v produktívnom veku pritom poklesne takmer o milión.

To spôsobí veľkú záťaž na verejné financie, v ktorých sa budú musieť nájsť peniaze pre penzistov. Podľa programu stability klesne celkový počet obyvateľov Slovenska približne len na 4,5 milióna.

„Výdavky na penzie sa do roku 2060 zvýšia o 2,2 percenta HDP na 10,7 percenta. Je to výrazne nad priemerom EÚ a V4,“ pokračuje správa.

Viac peňazí si vyžiada aj zdravotníctvo a zariadenia s dlhodobou starostlivosťou. Výdavky budú dokonca tretie najvyššie spomedzi krajín Únie.
Prvý alebo druhý?

Analytici na problémy prvého piliera dlhodobo upozorňujú. Poukazujú práve na starnutie obyvateľstva a fakt, že v systéme nebude dosť peňazí. Prekáža im aj to, že štát o rizikách nehovorí.

Analytik INESS Radovan Ďurana prirovnáva prvý pilier k deravému košíku. Neustále z neho ubúda a to, čo doň sporitelia vkladajú, sa im v budúcnosti nemusí vrátiť.

„Nielenže dôchodky budú o štvrtinu drahšie, ale pracovať bude o tretinu menej ľudí ako dnes. Ako sa dá zafinancovať dôchodky pre viac ľudí, keď na ne bude platiť menej občanov?“ pýta sa.

Štát by mal hovoriť aj o prvom pilieri a nerobiť výpočty dôchodkov na základe dnešných podmienok. Kým súčasní pracujúci pôjdu do dôchodku, podmienky sa určite zmenia, konštatuje Vladimír Mariak, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky.

A Sociálna poisťovňa by podľa analytikov mala ľudí informovať, koľko peňazí zo štátneho piliera dostanú.⋌

Ministerstvo práce sa k situácii v prvom pilieri nevyjadruje. Na otázky, či sa dôchodkový systém bude meniť, alebo či budú informovať ľudí aj o rizikách prvého piliera, do uzávierky neodpovedalo.
Dlhšia práca, nižšia penzia

Možností, ako riešiť problém s výrazným starnutím slovenskej populácie a z toho dôvodu zvyšujúcich sa verejných výdavkov na dôchodky a zdravotnú starostlivosť, je viacero – znížiť dôchodky, zvýšiť dane alebo motivovať k súkromným úsporám.

„Druhý pilier nestojí nič navyše. Ľudia si môžu odložiť časť odvodu, ktorý by aj tak zaplatili do Sociálnej poisťovne. Je nástrojom, aby sme v dôchodku neboli na sto percent závislí od vlády,“ vysvetľuje Mariak.

„Oklamať demografiu sa nedá. Ak sa rodí menej detí a obyvateľstvo starne, peniaze na dôchodky budú chýbať. Ľudia si môžu sporiť aj inak ako cez štátnu poisťovňu. V hre však naďalej bude aj zvyšovanie daní a odvodov,“ dopĺňa Vladimír Baláž, prognostik SAV.

Ďalšou možnosťou je upraviť vzorec na výpočet dôchodku tak, aby odrážal starnutie obyvateľstva. Podľa Petra Goliaša z INEKO by potom dôchodky rástli pomalšie.

Jana Trebulová

Sme, 28.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards