Štát obrali o miliardy eur. Cez neplatné zmluvy a nenahlásené príjmy (Aktuality.sk)

Podľa Radovana Ďuranu zdroje šedej ekonomiky ostávajú. A to vysoká miera regulácie, zložité zamestnávanie, prekážky v dovoze zo zahraničia či vysoké dane v pomere ku mzdám či bohatstvu, povedal pre Aktuality.sk 28.4.2015.

Štát obrali o miliardy eur. Cez neplatné zmluvy a nenahlásené príjmy (Aktuality.sk)

Len veľmi ťažko zistíte, či sa v reštaurácii uvarilo 500 alebo iba 400 obedov. Vo firme dáte privyrobiť známeho synovi a v obchode si nepýtate blok. Zarábame, ale nezdaňujeme.

Nárast šedej ekonomiky pripisujú viacerí dôsledku finančnej krízy. Ekonomická aktivita narazila na dno a nezamestnanosť prudko rástla. Slovensko však v znižovaní šedej ekonomiky za západoeurópskymi krajinami zaostáva.

Vyplýva to z analýzy Visa Europe, ktorú vypracoval profesor Friedrich Schneider z Univerzity Johannesa Keplera v Linci v spolupráci s poradenskou spoločnosťou A.T.Kearney na konci roku 2014.
Čo nie je zakázané, je povolené

"Šedá ekonomika vzniká pri takých činnostiach, z ktorých plynie príjem, ktorý následne nie je zdanený. Stáva sa tak napríklad pri vyplácaní hotovosti za tovary a služby bez vystavenia príjmového dokladu," hovorí analytička Dominika Ondrová z Poštovej banky.

Objem skrytých platieb sa u nás od finančnej krízy znižoval v konečnom výsledku len nepatrne. V roku 2008 sa šedá ekonomika podieľala na HDP 16 percentami. O rok neskôr stúpla na 16,8 percenta. Následujúce obdobie pokračovala v klesaní len o minimum. V roku 2013 sa šedá ekonomika na Slovensku zastavila na hranici 15 percent. Sumu 11,1 miliardy eur štát nedokázal zachytiť.

Najväčší podiel na šedej ekonomike majú predovšetkým firmy podnikajúce v oblasti maloobchodu, cestovného ruchu a nepochybne v sektore reštaurácií a dopravy.

Príležitosť na ukrojenie si zo štátneho koláča otvára aj výroba. V praxi, oficiálne je priznaná výplata len minimálnej mzdy. Zvyšok je nenahlásený a vyplácaný na ruku. Dokonca sa odhaduje, že takmer polovica zárobkov sprostredkovaných pracovnými agentúrami nezodpovedá skutočnej úrovni miezd.

S tým je úzko spojené aj stavebníctvo. Na čiernu listinu šedej ekonomiky zaraďuje stavbárov aj fakt zamestnávania nelegálnych imigrantov. Nehovoriac ďalej o biznise s nehnuteľnosťami či najnovšie aj ojazdenými autami.

Samozrejme, často ide o malých zamestnávateľov. Pri veľkých firmách ide o reťazce bielych koní v oblasti vykrádania DPH a odvádzania peňazí do zahraničia.
Záchytka cez karty?

Slovensko zaostáva v okresávaní tajných platieb za svojimi západoeurópskymi susedmi. Medzi európskych rekordérov v znižovaní objemu šedej ekonomiky patrí napríklad susedné Rakúsko, kde šedá ekonomika tvorí iba osem percent HDP.

„Šedá ekonomika je predovšetkým ekonomikou hotovosti, ktorá umožňuje vykonávať anonymné transakcie, ktoré nemožno spätne dohľadať. Spoľahlivým spôsobom ako ju možno obmedziť je zvýšiť počet elektronických transakcií a podporiť rozšírenie akceptácie kariet aj v sektoroch," tvrdí Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre Českú republiku a Slovensko.

Štúdia totiž dokazuje, že existuje prepojenie medzi veľkosťou šedej ekonomiky a počtom elektronických platieb.

„V krajinách, kde sú elektronické platby široko používané, je veľkosť šedej ekonomiky podstatne nižšia ako v krajinách, kde elektronické platby rozšírené nie sú," vysvetľuje Friedrich Schneider.

Príkladom je Veľká Británia, ktorá je v oblasti elektronických platieb jednou z najprogresívnejších krajín Európskej únie. Vo Veľkej Británii každý obyvateľ uskutoční viac ako 300 transakcií za rok a objem šedej ekonomiky sa pohybuje okolo desať percent HDP.

Na druhej strane Turecko, kde sa ročne uskutoční šesťkrát menej elektronických transakcií ako vo Veľkej Británii, má podiel šedej ekonomiky celých 27 percent HDP.

V rámci vyšehradskej štvorky si však Slováci nesú prvenstvo. Máme najnižšiu šedú ekonomiku a za sebou nechávame aj susedných Čechov.

K zmenšeniu objemu šedej ekonomiky v Slovenskej republike prispela podľa niektorých analytikov na Slovensku elektronická evidencia tržieb formou registračných pokladníc, ktorá u nás funguje od roku 2009. Česká republika sa chystá zaviesť elektronickú evidenciu tržieb až od roku 2016.

Podľa analytika Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) zdroje šedej ekonomiky ostávajú. A to, vysoká miera regulácie, zložité zamestnávanie, prekážky v dovoze zo zahraničia či vysoké dane v pomere ku mzdám či bohatstvu.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 28.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards