Cirkus v parlamente pre Váhostav: Fico ide na doraz, veriteľom sľubuje späť všetky peniaze! (Nový čas)

Obchodné právo by nemalo vznikať na základe hasenia politicky nepopulárnej kauzy. Vysiela to zlé signály investorom, že sa nemôžu spoliehať na súdy, povedal k situácii s Váhostavom 16.4.2015 Radovan Ďurana,

Cirkus v parlamente pre Váhostav: Fico ide na doraz, veriteľom sľubuje späť všetky peniaze! (Nový čas)

Absolútne riešenie! Premiér Robert Fico (50) v stredu zareagoval na tlak veriteľov, verejnosti a opozície v kauze Váhostav, ktorá jeho vládu bičuje už niekoľko týždňov.

Zásadnému rozhodnutiu vrátiť veriteľom celé sumy, ktoré im stavbársky gigant dlhuje, predchádzal päťhodinový parlamentný cirkus. Koaliční a opoziční poslanci na seba vzájomne útočili ako zmyslov zbavení. Nechýbali vulgarizmy, kompromitujúce fotografie, sarkastické video a návrhy na riešenie napätej situácie až nereálnymi nápadmi. Bujarú diskusiu umlčal až premiér. Fico sľúbil stovkám veriteľom vyplatiť plnú sumu, ktorú im dlhuje Váhostav.

Kauza Váhostav dostala na pokraj krachu stovky malých slovenských podnikateľov a živnostníkov. Firma im dlhuje 136 miliónov eur. Manažmen spoločnosti svojim veriteľom sľúbil najprv 15 % vyplatenie dlhu. Neskôr premiér Robert Fico túto sumu zvýšil na 40 %. Až po niekoľkohodinovej rozprave v parlamente, ktorá skôr pripomínala divadelné predstavenie, zatlačil páku na doraz. Veriteľom chce vrátiť všetko. „Dúfam, že sa vo štvrtok podarí schváliť zákon o reštrukturalizácii firmy. Pokiaľ sa v reštrukturalizácii rozhodne, že miera uspokojenia veriteľov by bola menej ako 100 %, tak navrhujeme, aby si tento zostatok živnostník alebo firma mohli vymáhať od inej spoločnosti rovnakého majiteľa, ktorý im dlhuje vo svojej ďalšej firme,“ povedal premiér.

Fico našiel recept aj pre tých veriteľov, ktorí potrebujú nutne peniaze a nechcú ich vymáhať v rôznych spoločnostiach. „Takýmto veriteľom ponúkame, že bankám zoberieme peniaze, dáme ich do Záručnej banky a ona im ich ponúkne. Dostanú 50 % z dlžnej sumy. Zvyšok si bude potom vymáhať štát,“ vysvetlil líder Smeru. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu tento zákon bude novou hrozbou pre investorov, ak ho nakoniec poslanci schvália. „Bol by to zásadný vstup do obchodného práva, ktoré je postavené na tom, že ručenie vlastníkov v spoločnosti je obmedzené,“ povedal odborník s tým, že problém vidí aj v druhej Ficovej alternatíve, ktorá by sa podľa neho mala dotknúť všetkých Slovákov. „Je to celé zlé od začiatku do konca. My sme raz za tie diaľnice zaplatili a teraz dane budeme platiť druhýkrát v podobe bankového odvodu. Obchodné právo by nemalo vznikať na základe hasenia politicky nepopulárnej kauzy. Vysiela to zlé signály investorom, že sa nemôžu spoliehať na súdy,“ uzavrel Ďurana.

Smerák proti Širokému

Najväčšiu pozornosť na seba strhol smerácky poslanec Blaha, ktorý sa otvorene postavil proti podnikateľovi Širokému, ktorého opozícia dodnes spája priamo s Robertom Ficom. Poslanci poukazovali na Širokého luxusný majetok, neopomenuli ani rezidenciu na Bahamách. „Pokiaľ spravíme nejaký akt, ktorý vyvlastní Širokého, ktorý vyvlastní Váhostav, budem rád,“ povedal Blaha, ktorý svoje slová o niekoľko minút zopakoval. „Jasné, že si za tým stojím. Pokiaľ niekto dospel k majetku podvodom, bezohľadnosťou a vykorisťovaním, tak si myslím, že by mal byť zbavený firemného a vlastného majetku. Nie je to však ľahké urobiť. Firmy sú časti vlastnené cez schránky a nikto nevie, kto je reálne vlastník. Musí sa nastaviť všeobecný zákon. Najbezpečnejší spôsob je ísť cez trestné stíhania,“ vyjadril sa pre Nový Čas s tým, že Širokého nepriamo označil za finančného predátora.

Nový čas, 16.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards