Vláda si otvára možnosti na dotovanie vybraných firiem (Sme)

Ako povedal pre Sme 15.4.2015 Radovan Ďurana, treba si uvedomiť, že Slováci zaplatia za diaľnice Váhostavu dvakrát. Bankový odvod totiž banky neplatia iba tak zo svojho. Vyzbierajú si ich z našich poplatkov.

Vláda si otvára možnosti na dotovanie vybraných firiem (Sme)

Banky budú zo svojho zachraňovať malé firmy a živnostníkov, ale môžu dotovať aj iné podnikanie.

BRATISLAVA. Narýchlo schválené novely zákonov, ktoré majú ochrániť malých veriteľov Váhostavu, nás môžu v budúcnosti vyjsť draho. Premiér Robert Fico (Smer) ich chce zachrániť z peňazí, ktoré banky platia ako bankový odvod.

Podľa nových pravidiel, ak ich takto schváli parlament, bude môcť vláda použiť bankový odvod na podporu podnikania podľa vlastného uváženia. Peniaze najskôr preleje do inštitúcií založených na podporu podnikateľského prostredia a cez ne môže dotovať vybrané firmy.
Aj bez kontroly

„Otvára sa cesta na dotovanie rôznych subjektov. Keď sa vláda rozhodne, zoberie peniaze od bánk a využije ich, ako bude chcieť,“ myslí si analytik INEKO Peter Goliaš.

Štátne dotácie pritom firmám do 200­tisíc eur nemusí schvaľovať ani Európska komisia. „Treba si tiež uvedomiť, že Slováci zaplatia za diaľnice Váhostavu dvakrát. Bankový odvod totiž banky neplatia iba tak zo svojho. Vyzbierajú si ich z našich poplatkov,“ dodáva Radovan Ďurana, analytik INESS.

Odvody musia banky platiť, až kým sa nevyzbiera miliarda eur. Potom im odvod klesne na nulu. Doteraz odviedli 504 miliónov eur, vyčísľuje rezort financií.

Ako však priznal minister financií Peter Kažimír v parlamente, ak peniaze z fondu odoberú, budú ich musieť banky doplatiť. „Nepredstavuje to dodatočný odvod, len sa predĺži platenie, nemôže to mať žiadny dosah na správanie sa bánk,“ obhajuje Kažimír riešenie.

Analytici aj opoziční politici upozorňujú, že to v konečnom dôsledku zaplatia ľudia. Banky si totiž viac odvedených peňazí vypýtajú od ľudí. A to napríklad formou vyšších úrokových sadzieb na úvery alebo nižších úrokov na vklady.

Banky už v minulosti reagovali tak, že zvýšili ceny svojich produktov, čiže v konečnom dôsledku to zaplatili ľudia, povedal Ivan Mikloš.
Banky sú ticho

Banky sa k novému vývinu radšej nevyjadrujú. „Ide o politickú, a nie odbornú diskusiu. Rozhodli sme sa, že do nej nebudeme vstupovať,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Zuzana Murcko. Viac nechceli povedať ani najväčšie banky – Slovenská sporiteľňa a VÚB Banka.

Pôvodne bol bankový odvod nastavený tak, aby sa banky z vlastných peňazí dokázali zachrániť. Analytikov toto riešenie zaskočilo.

Vláda totiž z minúty na minútu zmenila účel odvodov, ktoré mali bankám pomôcť v čase krízy.

Je to vôbec prvýkrát, čo zmenila účel týchto peňazí.

Zákon mení Ficova vláda, aby mohla veriteľom Váhostavu vyplatiť nie 15, ale 50 percent z ich pohľadávok. Peniaze na to hľadala mimo štátneho rozpočtu.

Výkup pohľadávok má robiť Slovenská záručná a rozvojová banka. O sumu, ktorú odoberie vláda z fondu, sa má zvýšiť jej základné imanie. Malo by ísť asi o 36 miliónov eur. A tie chce získať od komerčných bánk.

Jana Trebulová

Sme, 15.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards