Nezamestnaných naozaj ubúda. Ľudia utekajú za hranice (Sme)

Čísla sa nezlepšujú vďaka vládnym politikám, ale napriek nim. Podnikateľský sektor u nás je totiž zaťažovaný čoraz vyššími daňami a byrokraciou, komentoval podnikateľské prostredie 10.4.2015 Ján Dinga.

Nezamestnaných naozaj ubúda. Ľudia utekajú za hranice (Sme)

Vyššie platy v zahraničí lákajú najmä mladých do 34 rokov. Odchádzajú do Česka, Rakúska a Nemecka, často na menej zaujímavé pozície.

BRATISLAVA. Kto znižuje nezamestnanosť na Slovensku? Štatistiky to ukazujú jasne – od roku 2009 je u nás najmenej ľudí bez práce. Od toho istého roku však stúpol počet ľudí, ktorí odchádzajú do cudziny.

Podľa analytikov to nie je náhoda a odliv mozgov bude pokračovať. Napríklad zdravotná sestra v Rakúsku dostane viac ako lekár u nás.

Vlani odišlo za hranice 134-tisíc ľudí. Skoro polovica z nich nemala ani 35 rokov. Prácu si nevyberali, uplatnili sa ako murári, čašníci či opatrovatelia.

Išlo o druhý najväčší odchod za prácou od roku 2009. Štatistický úrad upozorňuje, že mnohí z nich boli v cudzine len dočasne. Aj napriek tomu vylepšili naše čísla nezamestnanosti, ktoré sa sústavne znižujú.

Ministerstvo práce to vidí opačne. Nezamestnanosť klesá preto, že sa u nás vytvárajú nové miesta, tvrdí hovorca rezortu Michal Stuška. Zároveň vyzdvihuje rôzne nástroje a opatrenia štátu, ktoré k tomu prispeli.
Idú za lepším

Najviac Slovákov odchádza do Česka, Rakúska, Nemecka a Veľkej Británie.

Príčiny netreba hádať, sú to vyššie platy a viac možností. „Ale aj snaha nabrať nové skúsenosti, spoznať svet a cestovať,“ hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. Dopĺňa, že vycestovať za prácou nemusí byť zlé, najmä pre človeka z chudobnejšieho regiónu. „Aj keď ideálna by bola práca doma.“

Slovensko tak ročne prichádza o tisícky ľudí.

„Mladým ľuďom sa nechce čakať na úrade práce. Sú tesne po škole, ovládajú jazyky a potrebujú peniaze. V zahraničí dostanú za jednoduché práce viac ako u nás za kvalifikované,“ hovorí Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív.

Za nižšou nezamestnanosťou teda nestojí štát, upozorňuje analytik INESS Ján Dinga.

„Čísla sa nezlepšujú vďaka vládnym politikám, ale napriek nim. Podnikateľský sektor u nás je totiž zaťažovaný čoraz vyššími daňami a byrokraciou,“ uvádza analytik. To podľa neho obmedzuje rast firiem a vytváranie nových pracovných miest na Slovensku.

Začarovaný kruh

Nájsť riešenie nie je jednoduché. Museli by sa vytvoriť nové pracovné miesta a škola by sa musela previazať s praxou.

„Na úradoch práce je veľa dlhodobo nezamestnaných, ale aj mladých ľudí. Máme problém nielen pri vytváraní pracovných miest, ale aj na strane pracovnej sily. Jej zručnosti a schopnosti nemusia zamestnávateľom stačiť,“ upozorňuje Gábriš.

Štát však musí konať premyslene, aby ostatným nepoškodil.

„Vládne politiky vždy zvýhodňujú jednu skupinu nezamestnaných na úkor druhých. Ak vláda zvýhodní 29-ročných uchádzačov o prácu úľavou na odvodoch, o to menej úspešných bude 30-ročných uchádzačov,“ hovorí Dinga.

Podľa Halása môže byť problémom aj to, že sú Slováci považovaní za lacnú pracovnú silu. To im zväzuje ruky a nedokážu si za prácu vypýtať viac.

Aj preto odchádzajú do zahraničia, kde síce často končia na nižších miestach, ale lepšie platených ako doma.

Jana Trebulová

Sme, 10.4.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards