Spotrebiteľská revolúcia v zdravotníctve – správa z podujatia

V pondelok 27.5. zorganizoval INESS pri príležitosti návštevy Michaela F. Cannona v Bratislave diskusné podujatie Spotrebiteľská revolúcia v zdravotníctve.

Spotrebiteľská revolúcia v zdravotníctve – správa z podujatia

Nemusíme príliš opakovať tisíckrát vypočutý fakt, že ako spoločnosť starneme. Zároveň sa stávame bohatšími a medicína nám ponúka stále viac možností, ako opraviť naše telá a prežiť dlhší a spokojnejší život.

Mame ale problém. Pomyselné nožnice medzi tým, čo by sme teoreticky mohli mat a čo naozaj máme, sa roztvárajú. Ak chceme do budúcna napĺňať čoraz viac našich potrieb na poli zdravotných služieb, musíme dovoliť, aby ekonomika produkovala viac, kvalitnejšie a efektívnejšie zdravotne služby.

Jeden z nástrojov ako to zlepšiť, je viac zapojiť pacienta-spotrebiteľa. Hľadať cesty, ako vytvoriť nový vzťah medzi pacientom a systémom. Cesty, ako zbierať spätnú väzbu a neustále sa z nej učiť.

Ku vzniku tohto podujatia nás inspirovala návšteva nášho zahraničného hosťa, Michaela F. Cannona, na Slovensku. Okrem neho na podujatí vystúpila veľmi pestrá a zaujímavá zostava slovenských hostí, z ktorých každý poskytol na problematiku trochu iný pohlaď.

 

Hostia

Michael F. Cannon je súčasťou jedného z najvýznamnejších amerických think tankov, Cato Institute, už 20 rokov. Jeho špecializáciou je zdravotná politika. Je autorom viacerých tematických kníh a častým hosťom v celoštátnych médiách.

Prednáška Michaela F. Cannona na YouTube.

 

Lukáš Alner má za sebou – a určite aj pred sebou – niekoľko zaujímavých projektov. Pre našu diskusiu boli relevatné najmä projekt kliník Interklinik a špeciálne aktuálny projekt Diagnose.me, ktorý je bránou do sveta globálnych zdravotných služieb.

Prednáška Lukáša Alnera na YouTube.

 

S viac ako 2000 kamennými prevádzkami sú lekárne na Slovensku štruktúrou s obrovským, ale možno nie úplne využitým potenciálom v slovenskom zdravotníctve. Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ rozprával o ich potenciále.

Prednáška Ondreja Sukeľa na YouTube.

 

Tretím hosťom bol zakladateľ a výkonný riaditeľ polikliniky Váš Lekár Pavol Marcinko. Tato poliklinika sa od iných odlišuje najmä v tom, že na prvé miesto stavia procesy a spotrebiteľský zážitok. Zaujímavosťou je, že peniaze na svoj rozbeh získala aj pomocou investičnej platformy Crowdberry. Je možno takým heraldom budúcnosti, kde bude čoraz viac riešení vyrastať odspodu.

Prednáška Pavla Marcinka na YouTube.

 

Vo svete vidíme, ako sa zóny maloobchodu a zdravotníctva postupne začínajú prelínať. Nikto iný nemá taký pravidelný intenzívny kontakt s každým jedným obyvateľom krajiny, ako práve maloobchod. Preto sme pozvali aj Martina Krajčoviča, predsedu Slovenskej aliancie moderného maloobchodu.

Prednáška Martin Krajčoviča na YouTube.

 

Veľkú časť kľúčov od zmien v zdravotníctve drží verejný sektor. Môže zmeny uľahčiť, ale aj blokovať. Preto nemôže chýbať ani zástupca tejto časti rovnice. Inštitút zdravotných analýz je analytickým mozgom regulátora a my sme privítali jeho riaditeľa Mateja Mišíka.

Prednáška Mateja Mišíka na YouTube.

 

Michael Cannon na Slovensku poskytol aj niekoľko rozhovorov. Podcast Rozhovory MD nájdete tu, ďalší podcast na portáli Ozdravme.sk a rozhovor v magazíne Medicína. Reportáž z podujatia zverejnil portál zdravotnickydennik.sk.

 

Partnermi podujatia boli Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických na Slovensku a spoločnosti MSquare a Tvoja DNA. Vďaka patri aj portálu Ozdravme za propagáciu a pokrytie nášho podujatia.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards