Spor Sulíka a Matoviča: Ovplyvní to dôveru vlády? Otváranie ekonomiky je nutné, tvrdia odborníci

Radovan Ďurana sa pre Topky vyjadril k otváraniu ekonomiky. 16. 04. 2020.

Spor Sulíka a Matoviča: Ovplyvní to dôveru vlády? Otváranie ekonomiky je nutné, tvrdia odborníci

Dnes sa musíme bojovať s ohniskami vírusu

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sa podarilo zastaviť plošný rozlet epidémie a aktuálne opatrenia bránia ľahkému šíreniu naprieč republikou. „Dnes by sme sa mali preorientovať z boja proti požiaru neznámej veľkosti na boj s ohniskami výskytu vírusu. Transformovať celoplošné opatrenia na lokálne a regionálne,“ uviedol analytik s tým, že opatrenia ako rúška, odstupy, dezinfekcia by mali platiť naďalej.

Aj Ďurana súhlasí, že ekonomiku je potrebné otvárať. „Z týchto príčin je načase a potrebné otvárať ekonomiku. Na druhej strane, čaká nás pokles HDP o 10% a možno viac percent, jeden týždeň ten obraz radikálne nezmení. Pokiaľ bude tento týždeň produktívne využitý na prípravu zrozumiteľného plánu otvárania ekonomiky, ktoré začne v pondelok, bude to pozitívna správa,“ povedal pre Topky Ďurana s tým, že na prvom mieste by mali byť otvárané obchody a prevádzky, kde je možné zabezpečiť pohyb osôb na podobnej úrovni, ako v predajniach potravín. „Ekonomika vydrží veľmi veľa a dlho, našťastie nedochádza k deštrukcii aktív ako počas vojnových stavov,“ dodal.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards