Spojme plátanie dier s kvalitou

Ficova nová vláda bude v zaujímavej situácii. Od roku 2006, kedy prvýkrát nastúpil, sa dosiaľ len raz (v 2009) ocitol v riadnej ekonomickej šlamastike.  Takmer dve dekády sa so svojimi sociálnymi balíčkami viezol na tobogáne konjunktúry, vyvolanej lacnými peniazmi.

Spojme plátanie dier s kvalitou

Apokalyptický scenár je, že nová vláda úplne odignoruje realitu a pôjde ďalej rozpočtové „bomby“. Voliči sú nabudení Matovičovými a Krajniakovými balíčkami. Obzvlášť, keď inflácia síce spomaľuje, ale stále je vysoká. A od nového roka pôjde plyn pre domácnosti o 100 % hore, ak nová vláda opäť neschváli veľmi drahé kompenzácie.

V takom prípade by sa aktuálny katastrofálny deficit opakoval aj v ďalších rokoch. Investorov by v istom momente chytila zo slovenských dlhopisov panika. Vďaka naškrečkovanej hotovosti by to štát dokázal ťahať ešte možno rok-dva a následne by požiadal Európu o záchranu.

Takýto apokalyptický scenár je však málo pravdepodobný. Reálnejší scenár je ten, že nová vláda bude s výdavkami aspoň chvíľku krotkejšia. Zároveň spraví zopár politicky nenákladných ťahov: zmenšenie platieb do II. piliera, bankový odvod, zvýšenie daní regulovaným subjektom, nejaká milionárska daň č.2... Deficit by síce ostal vysoký, no skresanie o 1-1,5 percentuálneho bodu by vláde kúpilo nejaký čas, ideálne do ďalších volieb. Zároveň by to investorom vyslalo signál, že to Slovensko sa predsa len o niečo pokúša.

Otázka je, ako v takom scenári bude fungovať povestné „plátanie dier“. Týka sa najmä zdravotníctva. Aktuálne aj v týchto týždňoch beží dofinancovanie sektora viac ako 300 miliónmi eur. Uvidíme, ako bude vyzerať rozpočet novej vlády na rok 2024. Ale je dosť pravdepodobné, že aj v ňom bude zabudovaná „diera“ v zdravotníctve a v priebehu roka opäť povstanú hlasy na jej dofinancovanie. Veď nakoniec dlh nemocníc po splatnosti už zase dosahuje okolo 800 miliónov eur, takže ďalšie oddlženie je zrelé ako jonatánka v októbri.

Operatívne nájsť niekoľko sto miliónov eur zďaleka nebude také ľahké, ako sme boli roky zvyknutí. Druhá otázka je, či vláda konečne nájde chuť spojiť novú dávku peňazí s nejakými hodnotovými parametrami. Všetci v zdravotníctve kričia, že chcú dobro pre pacienta. Ale pri dolievaní peňazí je pacient irelevantný. Akú dodatočnú hodnotu dostali pacienti po výraznom navýšení miezd na jeseň 2022? Akú dodatočnú hodnotu dostanú po každom oddlžení?

Spojiť plátanie dier s kvalitatívnymi ukazovateľmi, či už je to zdravotníctvo, ale napríklad aj školstvo, nie je nepredstaviteľné. Ako daňoví poplatníci, pacienti či rodičia by sme niečo také mali hlasno požadovať. Obzvlášť v týchto „nových“ časoch.

HN, 21.10.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards