Rady a odporúčania pre nového šéfa rezortu

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k situácii v zdravotníctve. 16. 04. 2020.

Ing. Martin Vlachynský, INESS

Prvou všeobjímajúcou úlohou je sanovanie rozpočtu. Čaká ho diera v ráde mnohých stoviek miliónov eur. V realite to znamená odpovedať si na otázky: Chcem nejako meniť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov? (Mzdy sú kľúčovou položkou.) Upravím dostupnosť drahých liekov? Zredukujem počet lôžok? Upravím platby za poistencov štátu? Minister si musí jasne stanoviť svoje priority a vedieť si ich obhájiť.

Zdravotníctvo vyspelých štátov sa posledné dekády zameriava na civilizačné choroby. Infekčné choroby akoby sa „pripomenuli“ vo veľkom štýle. Kvalitné zdravotníctvo bude musieť vedieť „zladiť“ obe požiadavky – aj ich financovať.

Treťou oblasťou je rozsiahlejšie otváranie dverí súkromnému sektoru. Zdravotníctvo sa vo svete stáva čoraz viac „spotrebiteľským“ sektorom. Spoločnosti ako Google, Amazon či Microsoft do svojich zdravotníckych projektov investujú desiatky miliárd dolárov. Dobré zdravotníctvo bude také, ktoré dokáže využiť potenciál, ktorý ponúka súkromný sektor. Nakoniec, vidíme to v (ne)zapojení súkromných laboratórií do testovania.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards