Penzie sú udržateľné

Týždenník Trend uverejnil dňa 13.4.2023 komentár analytika Radovana Ďuranu k udržateľnosti a medzigeneračnej solidárnosti penzijného systému na Slovensku. 

Penzie sú udržateľné

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Samotný fakt, ze dôchodky dominantne financujú pracujúci, je medzigeneračnou solidaritou. Minister nedávno presadil pomalší rast ADH, čo znamená kvantitatívne veľmi mierne znižovanie budúcej miery náhrady, ale tento krok je potrebný  pre udržateľnosť dôchodkov. Kľúčový krok, naviazanie veku odchodu do dôchodku na starnutie obyvateľstva momentálne je opäť zapracovaný v legislatíve. Posun by mohol byť prísnejší, aj pri tomto nastavení bude dôchodkový systém vo veľkej strate závislý na dotovaní zo štátneho rozpočtu ale už ho nepovažujeme za neudržateľný."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards