Penzie 2021: Aktuálna dôchodková hodnota, dôchodkový vek + príklady

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k dôchodkovému systému. 20. 06. 2020.

Penzie 2021: Aktuálna dôchodková hodnota, dôchodkový vek + príklady

,,Rezort financií počíta s rastom priemernej mzdy o 1,6 %. Je to však hodnota za celý rok, do vzorca sa používa porovnanie tretích kvartálov. Každopádne, je to menej ako 4,5% pôvodne plánovaných. V zákone nevidím úpravu, ktorá by riešila situáciu poklesu priemernej mzdy. Pravdepodobnosť takého úkazu je však pomerne malá, pretože pri raste nezamestnanosti ubúda pracujúcich s nízkou mzdou a rastie váha pracujúcich s vyššou mzdou, ktorí ostali pracovať. Ani prípadný pokles ADH by nespravil prípadný predčasný dôchodok atraktívnejší, penalizácia je pomerne vysoká aj z titulu nižšieho počtu rokov," konštatoval analytik INESS Radovan Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards