Peniaze teraz zvyšovať netreba

Radovan Ďurana sa pre Pravdu vyjadril k dôchodkovému systému. 17. 06. 2020.

Peniaze teraz zvyšovať netreba

O pripravovanej reforme dôchodkového systému sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti INESS Radovanom Ďuranom.

Pomôže dôchodkovému systému, ak doň pôjdu aj príjmy z vyššieho výberu DPH?

Keď zoberiete zdroje školstvu, armáde, polícii, zdravotníctvu, tak je možné dofinancovať dôchodkový systém tak, aby bol účtovne vyrovnaný. Podľa aktuálnych podmienok by sme takto v roku 2070 mali z rozpočtu vziať celú DPH, aby sa naplnili sľuby dôchodkového systému. Za cenu totálneho podfinancovania ostatných sektorov môžeme mať dôchodkový systém udržateľný.

Od budúceho roka by mohli pracujúce deti prispievať priamo na penzie svojich rodičov. Podľa ministra práce táto zmena nikomu nezníži penzie, len rodičia s viacerými deťmi ich budú mať vyššie.

Rodina s dvoma deťmi vo forme dávok a plateného poistného získa 55-tisíc eur za prvých päť rokov. Štát už dnes rodičov bohato podporuje. Navyše na Slovensku máme štedrejšie dôchodky ako v Českej republike a aj miera náhrady je vyššia. Tak prečo sa vôbec bavíme o zvyšovaní penzií? V situácii, keď zdroje štátu zúfalo chýbajú, je to ilustrácia krátkozrakosti.

Prečo?

Je to opäť postup podľa pravidla z jedného vrecka vyberiem, do druhého vrátim. Keby už vláda chcela siloumocou zavádzať takýto prvok do systému, tak to môže urobiť podstatne jednoduchšie. Pracujúcim povolí odpočítateľnú položku v daňovom priznaní - a to rodič na dôchodku. Tým daňovým priznaním by „dobre" vychované pracujúce deti podporovali adresne rodičov. Aj v tomto prípade však tento krok bude na 99 percent znamenať zvýšenie iných daní.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards