Nemocniční lekári zaujali tvrdý postoj: Poplatky na ambulantnej pohotovosti sa môžu dvihnúť na 10 eur

Portál Startitup.sk uverejnil tlačovú správu INESS, v ktorej informuje o výsledkoch štúdie o zdravotnom pripoistení v novej publikácii Priestor pre zdravotné pripoistenie na Slovensku. 

Nemocniční lekári zaujali tvrdý postoj: Poplatky na ambulantnej pohotovosti sa môžu dvihnúť na 10 eur

INESS: 

„Čeliť ľuďom, ktorí ,celý život platili odvody‘ a teraz majú strpieť, že ich predbieha dáky pripoistený, je náročné. Neľahké je aj vysvetliť, že nebudú výnimky, dvojité príspevky a že ,bezplatnosť‘ má svoje limity. Určite sa o to však treba pokúsiť. Poistenie nadštandardnej zdravotnej starostlivosti existuje v rôznych európskych krajinách, napríklad v Rakúsku, Francúzsku, Dánsku, Luxembursku alebo Holandsku. Či už ako doplnkové k verejnému systému, alebo namiesto neho. V zdravotníctve sú potreby nekonečné a zdroje obmedzené. Verejné zdravotné poistenie (VZP) by malo pokrývať iba klinicky prínosné technológie, ktoré si možno dovoliť zaplatiť. Z pohľadu VZP je štandardom zdravotná starostlivosť, ktorá prináša hodnotu za peniaze a neprekračuje možnosti rozpočtu. Všetko navyše je ‚pripoistiteľný‘ nadštandard. Predmetom pripoistenia na Slovensku by mohli byť napríklad telemedicína, nepovinné očkovanie, neindikované genetické testy, krvné vyšetrenia či alternatívna medicína. Pripoistiť by sa mohlo aj viac času na vyšetrenie, vyššia frekvencia preventívnych prehliadok či ich rozšírenie na ďalšie špecializácie. V rámci stomatológie sa dá pripoistiť použitie nadštandardných materiálov a výkony, ktoré nie sú hradené z VZP, napríklad dentálne implantáty, pečatenie zubov, dentálna hygiena. Súčasťou pripoistenia by mohlo byť aj nadštandardné ubytovanie, strava pri hospitalizácii a možnosť výberu zdravotníckeho pracovníka, ako aj skorší termín u lekára. Rovnako nekategorizované a nadlimitné technológie. Takýto produkt bude mať zmysel iba v prípade, ak sa k nadštandardu nebude dať dostať cez výnimky."

Celý článok zo dňa 7.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards