My vám povieme, ako lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť
Programové vyhlásenia netreba preceňovať. Nie sú zákonom a vládu poriadne k ničomu nezaväzujú, čo potvrdzuje aj história. No z tejto predčasnej Mikulášskej nádielky sa nám isto niečo ujde. Bohužiaľ, bude to hlavne uhlie.
Dobrou správou je, že viaceré radikálne návrhy z predvolebného obdobia sa do programu nedostali. Vláda nechce byť lídrom v dosahovaní klimatických cieľov, nechce plošne zvyšovať DPPO, nechce otvorene znárodňovať. K veľmi nebezpečnej politike regulácie cien si nechala len tak jemne pootvorené vrátka. Pár vetami sa prihlásila k dodržiavaniu riadneho legislatívneho procesu a zjavuje sa tam niekoľko zmysluplných „účtovných“ úprav pre podnikateľov. Tam ale pozitíva PVV končia.
Zlou správou je nielen nezodpovedný prístup k udržateľnosti verejných financií, či zvyšovanie daňového zaťaženia, ale hlavne celkové hodnotové nastavenie programu vo vzťahu k trhovému hospodárstvu. Toto programové vyhlásenie vychádza z predpokladu, že štát je skutočným zdrojom ekonomického rastu. Pod „podporou ekonomiky“ si vláda predstavuje zapojenie nových agentúr, fondov, či dotačných schém.
Vláda v novom programovom vyhlásení jednoznačne ukázala, že deficit ani dlh nepovažuje za skutočný problém Slovenska a plánuje sa v jeho stabilizácii spoliehať na ekonomický rast a náhodu. Hoci v texte nájdeme zmienky o úsporách, žiadne konkrétne tam nie sú. Naopak, nechýba viacero nových výdavkových položiek. Sú bez čísel, no môžeme rátať s dotáciami na hypotéky, energie, či pre cestovný ruch.
Bez akejkoľvek snahy o definovanie súčasnej progresivity zdanenia príjmu fyzických osôb vláda navrhuje jej zvýšenie. Slovensko, ktoré už dnes ťažko udržiava na svojom území talenty, vysiela šikovným a kvalifikovaným pracovníkom týmto krokom jasný signál. Vláda chce zdaňovať aj "nadmerné zisky", čo je len iný názov pre pravidlo "zdaním si koho chcem a kedy chcem". Pre investorov isto veľmi lákavá predstava.
Podnikateľské prostredie neschytá len vyššie dane. Z textu tušíme, že môžeme čakať ďalšie nadproporčné zvyšovanie minimálnej mzdy, príplatkov ku mzde, či rozširovanie kolektívnych zmlúv. Vyššie dane a odvody čakajú pravdepodobne aj živnostníkov, investorov do nájomného bývania, a už spomenutých vysokokvalifikovaných zamestnancov. V PVV nechýbajú samozrejme ani anekdoty o „nekalých obchodných praktikách“, povinné zaklínadlá o inováciách a digitalizácii a podobná slovná vata ako z dielne Chat GPT.
Podnikanie to v posledných rokoch nemalo na Slovensku ružové. No bohužiaľ, čakajú ho ešte ťažké časy.