Mám viac ako 50 rokov, som v druhom pilieri a sporím si iba v dlhopisoch. Čo mám teraz urobiť?

Denník N uverejnil vyjadrenia analytika Radovana Ďuranu k sporeniu v druhom pilieri. 19.9.2022

Mám viac ako 50 rokov, som v druhom pilieri a sporím si iba v dlhopisoch. Čo mám teraz urobiť?

Radovan Ďurana, INESS:

„Čím je kratší horizont sporenia, tým ťažšie sa dávajú odporúčania. Dnes sme vo veľmi neistej ekonomickej situácii, pravdepodobne príde recesia a nevieme, či bude trvať rok alebo dva. Vôbec nevieme, či sme sa pozreli na dno poklesu akciových trhov. Preto je veľmi ťažké dávať odporúčanie. Dôležité je to, aký budú mať ľudia pravdepodobný dôchodkový príjem. Kto si môže povedať, že má 50 rokov a má pred sebou ešte 20 rokov, keď nie je odkázaný na dôchodok z druhého piliera, môže ísť do indexových fondov. Človeku, ktorý vo veku 63 rokov už bude tie peniaze potrebovať, odporúčanie dať neviem."

Celé vyjadrenie si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards