Má zdravotné pripoistenie na Slovensku budúcnosť?

Denník SME uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možnostiam zdravotného pripoistenia na Slovensku. 

Má zdravotné pripoistenie na Slovensku budúcnosť?

Martin Vlachynský, INESS: 

"Diskusia o slovenskom zdravotníctve je paralyzovaná témou zisku zdravotných poisťovní. Často argument politikov znie „zisk by mal byť dosahovaný z pripoistenia“ či dokonca „chceme umožniť pripoistenie“. No pozornému čitateľovi možno ihneď napadlo: keď to všetci chcú, prečo dosiaľ komerčné zdravotné pripoistenie nevzniklo?

Krátka odpoveď na otázku, prečo dnes nemáme na slovenskom trhu relevantný produkt zdravotného pripoistenia, je chýbajúci nárok pacienta. Ak nemám jasne zadefinované, čo, kde a kedy môžem dostať z verejného zdravotného poistenia, je ťažké k tomu spraviť komerčnú nadstavbu. Služby ako objednávanie či zaistenie skoršieho termínu sú v súčasnom systéme ťažko vytvoriteľné ako nadštandard."

Celý komentár zo dňa 20.7.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards