Lekárne obchodmi, obchody lekárňami

Na našej nedávnej diskusii o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve prebehla nečakane vášnivá výmena medzi zástupcami lekární a maloobchodu. Obchody by chceli predávať aspoň niektoré lieky bez predpisu. Lekárňam sa to pochopiteľne nepáči. Lekárne by zase chceli ponúkať väčšie spektrum služieb, napríklad vakcináciu, či niektoré iné preventívne a  diagnostické služby. Ako som sa neskôr dozvedel, s tým zase mali problém niektorí diváci z radov ambulantných lekárov. 

Lekárne obchodmi, obchody lekárňami

Realitou však je, že všetky tieto služby prechádzajú pomalými, ale istými zmenami zdola. Niet sa čo diviť, podsektor  voľnopredajných liekoch, prevencie a diagnostiky už dlhšie poskytuje plejádu komerčných služieb, ktoré si našli svojich zákazníkov. A kde sú zákazníci, tam je aj podnikateľské objavovanie a inovácie.

No Slovensku už dávno nastúpili lekárenské siete. Tie okrem rozširovania geografickej prítomnosti rozširujú aj predávaný sortiment. Ten sa netýka len príbuzných tovarov, ako je drogéria, ale aj elektroniky. Zväčšuje sa plocha predajní a nedávno sa objavila aj prvá veľká „superlekáreň“. No rozširuje sa aj sortiment zdravotníckych služieb. Čoraz častejšie je poskytovanie diagnostických služieb ako je vyšetrenie CRP, glykémie, cholesterolu či tlaku v lekárni.

Mení sa aj distribúcia. S príchodom lekárenských e-shopov prišiel aj výdaj mimo lekárne. Na Slovensku fungujú balíkové boxy a pred pár mesiacmi Wolt rozbehol rozvoz liekov z vybraných lekární svojimi kuriérmi.  

V Česku je povolený predaj niektorých liekov bez receptu aj mimo lekárne. To viedlo k ešte intenzívnejším inováciám. Veľká časť predajných miest (samoobsluhy, pumpy, ale aj ambulancie lekárov) v Čechách funguje ako partnerské miesto distribútora Medipoint, ktorý zabezpečuje celú logistiku. Do predaja vybraných liekov sa vrhol v roku 2022 veľký beauty eshop Notino a pred pár týždňami začali české médiá špekulovať, že na lieky sa chystá internetový gigant Alza.

Malými, ale jasnými krôčikmi postupuje táto časť sektora k čoraz väčšej integrácii služieb. Niet sa čo diviť, dopyt po zdravotných službách bude čoraz intenzívnejší. V Spojených štátoch sa k tomu celému pridávajú aj retailové kliniky, ktoré ponúkajú aj (väčšinou jednoduchšie) medicínske zákroky a celé je to balené do ponuky finančných služieb v podobe rôznych modelov členstva či predplatného.

Je veľkým šťastím, že v tejto oblasti neexistujú jednotné európske regulácie. To umožňuje v jednotlivých štátoch objavovať, porovnávať a inšpirovať sa od úspešných. Uvidíme, v čom sa od susedov inšpiruje Slovensko.

HN, 16.6.2024

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards